D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová


Školní rok 2019/2020

 

Vážení rodiče,
rodičovské schůzky proběhnou v pondělí 23.9. v 17.30 hodin v zelené třídě.

Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí. Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si budete muset zjistit.

Těšíme se na vás
Adélka, Alice a Jana

 

 

 

Vítá vás ZELENÁ třída

Vážení rodiče,

vítáme Vás po prázdninách v zelené třídě. S některými se potkáme druhým rokem a někteří z Vás s námi začínají poprvé. Těšíme se na všechny a věříme, že při vzájemné spolupráci si děti užijí spousta pohodových dnů ve školce.

Jak to u nás funguje:

Školka se otvírá v 6:45 a cca do 7:30 jsme spojeni ve třídě dozorujícího pedagoga. Poté přecházíme do naší třídy a děti si vybírají hru dle jejich zájmu, záliby.

Příchod do školky je nejpozději v 8:30. Pozdější příchod není akceptován z důvodu narušování chodu třídy. Program začíná cca v 8:45. Doporučujeme příchod dříve než v 8:30. Budete – li chodit na poslední chvíli, děti si nestačí s kamarády pohrát a nastartovat se tak správně na program.

Dopoledne:

zhruba do 10:00 máme dopolední program, aktuální plány najdete vždy na nástěnce naší třídy. Poté odcházíme ven.

Každý čtvrtek nás bude čekat výprava. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obutí do lesa, použití repelentu necháme na vašem uvážení. (První týden na výpravu nejdeme.)

Tělocvik máme v úterý, opět prosím myslete na vhodné oblečení na sport

(ne řetízky, ne sukně, šaty).

Odpoledne:

Svačina je mezi 14:15 -14:45 a poté odcházíme ven. Cca od 15:00 nás najdete na zahradě. Vyzvednutí dítěte hlaste pí. učitelce, při odchodu ze zahrady prosím, dohlídněte na úklid hrníčku dítěte. V případě špatného počasí jsme do 15:30 ve svých třídách, poté v tělocvičně a v oranžové třídě.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K REŽIMU DNE:

  • Omlouvání dětí do 7:45  SMS 776327585
  • Příchod do 8:30 (lépe dříve)
  • Obutí - pevné (ne černá podrážka, ne pantofle)
  • Dlouhé vlasy, prosím sepínejte, česejte (překáží při práci)
  • Út - tělocvik (vhodné oblečení – holčičky ne sukně, šaty, šperky)
  • Ćt - výpravy do lesa – nutná pevná obuv, vhodné oblečení do lesa
  • Odpočívání: pyžamko
  • Důležité informace najdete na webu školky. Aktuální informace o naší třídě jsou ve složce Zelená třída a na naší nástěnce.

S dotazy se obracejte na nás nejlépe ráno do 8:00 či při vyzvedávání dětí.

Vaše třídní učitelky Adéla a Alice

Školní rok 2018/2019

 

DOPRAVA

Dva týdny s dopravou. Co jsme se všechno naučili? V prvním týdnu nás čekalo velké téma, dopravní značky. Zjistili jsme, jak vypadá zákaz vjezdu, jak se takové dopravní značky tvoří, i jak je těžké vymodelovat rovnou plochu, aby nám značka stála. Výprava nám ukázala, jaké máme dopravní značky v obci, kudy mohou jezdit auta a kudy ne.  Došli jsme si na parádní zmrzlinu, která nás v tomto horku příjemně osvěžila. Další centra na stejné téma se zaměřili na semafor a přechod pro chodce. Ten se nám bohužel moc nepovedl rovné čáry, které mají mezeru, jsou pro vaše děti ještě složité. Nádherně si poradili s vypichováním tvarů značek i s vylepením semaforu podle šablony. V pátek nám v tělocvičně řádily dopravní prostředky. Pohyb ve vzduchu a co létá?  Horkovzdušný balón z prstíků se moc povedl. Zjistili jsme, že Zvládneme i složitější věci jako je letadlo. Měli jsme i letecké závody, které děti opravdu bavili. Další den nás následovaly vláčky a ty se nám bohužel moc nepovedly. Na výpravu jsme se vydali k Šembeře podle mapy a schovaly jsme se do chládku mezi stromy. Autíčkový tělocvik, projížděl do servisu a poté jsme ho v tělocvičně i opravovali. Jak? Zeptejte se s vašich dětí a v pátek jsme vytvářeli koláž z dopravních prostředků.

 


 

 

HUP A HOP NA MOŘI

První týden jsme zahájili jízdou na poníkovi. Chválíme rodiče, že jste nezapomněli a opravdu všechny děti se mohly svézt. Byl to pro ně náramný a jedinečný zážitek. Hřebelcování, krmení i samotná projížďka. Kdyby koníček mohl, rády by jezdili určitě celé dopoledne i odpoledne. Kůzlátko bylo velmi akční a děti se snažily uhlídat ho, aby nám nesnědl kytky, které máme zasázené. Za to vše patří velké díky jedné mamince, která tento zážitek uskutečnila.

Další den jsme již pokračovali v daném tématu a v prvním týdnu jsme se zabývali mořem a jeho živočichy.  Malovali jsme vidličkou do temperových barev a nalepili lodičku. Vymodelovali jsme želvičky z modelíny, a i když to bylo celkem složité, děti se s tím „poprali“ bravurně. Dalšími centry jsme překvapili sami sebe, když jsme vytvořili kraba z vlastních ručiček. Pro děti bylo hodně těžké namalovat si druhou ruku, která pro ně není dominantní (praváci pravou a leváci levou). Překvapilo nás, s jakým nasazením se úkolu zhostili. Společnými silami, jsme vyrobili velrybu a v pátek jsme si zacvičili s mořskými živočichy.

Piráti, pirátské lodě a poklady nás provázeli následujícím týdnem. Hledali jsme ukrytý poklad v písku, vytvořili jsme šátek pro piráta, který se nám moc nepovedl vystřihnout. Vytvořili lodě, které nám pluly ve vodě, i jsme vytvářeli z modelíny pirátský poklad. Na výpravě jsme hledali pirátský poklad a odnesly si z něj malý poklad „plyšáky“. Ve čtvrtek jsme utíkali v tělocvičně před zlými piráty a naučili se chytat poklad, který jsme si házely. V pátek jsme zažili velké dobrodružství při tvorbě kormidla, kotvy a plachty.

Celým týdnem nás provázely horka, „cachtaly“ jsme se ve vodě, zalévali jsme. Jen nám občas v šatně chyběly čepice proti sluníčku i kraťasy na převlečení do třídy. Prosíme, dávejte na to pozor, víme, že se počasí často mění a je nevyzpytatelné, ale je potřeba, aby děti poté nemusely řešit, že jim je velké horko.  S pozdravem piráti!

 


 

 

DOMOV JE TAM, KDE BYDLÍME

Celý týden na ruby. V pondělí nás měl navštívit poník. Z organizačních důvodů jsme museli poníka přesunout na další pondělí, tedy 27. 5. 2019. Nezapomeňte svým dětem vzít helmy. Ten, který si jí v pondělí nepřinese, nebude se na poníkovi moct svést. V úterý jsme pro vás připravovali mlsání na odpoledne. Také přišla první nervozita při ukázce představení kamarádům z ostatních tříd. Nervozita nás opustila při prvním zatleskání našich kamarádů a poté jsme si to už jen užívali. Těšíme se na naše maminky, tatínky, babičky i dědečky. Uvnitř nás se něco děje. Opět na nás vykukuje nervozita a strach. Je větší než dopoledne. Představení chceme mít perfektní. Děti s hrdostí a pokorou před Vás předstupují. Zazpívali písničky, odříkali básničky, a co viděli? Radost ve Vašich očích z toho, jak to zvládli i jak vám rostou před očima. Ve středu přišel déšť a tak jsme se rozhodli přehodit centra na tento den. V centrech jsme se podívali na různé druhy domů. Děti nás překvapili tím, jak dokázali slepit dřívka do tvaru domečku. Zjistili jsme, že řazení podle velikosti je pro některé děti velký oříšek a musíme na tom více pracovat. Čtvrteční výprava se povedla, nepršelo. Děti se dozvěděli, kde najdou pana starostu, kde si můžeme něco koupit. Podívali jsme se na koníčky, stáj i netradiční domeček Teepee a viděli jsme i domečky našich kamarádů. V pátek jsme stavěli domečky z hrášků, párátek i stavebnic. Venku na zahradě nastala situace, že jeden z našich kamarádů musel odjet k doktorovi na ušní. Důvod byl takový, že si strčil nějaký malý předmět do ouška. Ve třídě budeme v pondělí připomínat, že do uší ani nosu se nic nestrká a pokud jim to připomenete i vy budeme rádi. Také se našlo pár klíšťat. Když přijdete domu, prohlédněte si raději své děti. Pokud budete chtít své děti chránit, nastříkejte je před vstupem do školky. Všechny informace budou také na hlavní nástěnce. Tak snad již příští týden půjde vše podle vyvěšeného programu.


 

ŠPERKY VE ŠKOLCE

Milí rodiče, především prosím o pozornost rodiče, kteří do školky přivádí princezny. Kvůli bezpečnosti ve školce prosíme, aby holčičky do školky nenosili prstýnky, náramky a pokud není nezbytně nutné také řetízky. Při pobytu ve třídě, v tělocvičně i na zahradě se šperky mohou zaseknout o různé předměty a raději nechceme domýšlet hrůzné situace. Víme, že jsou zvyklé je nosit. Víme, že by je do školky chtěli nosit, ale prosíme vysvětlete svým dětem, že tyto věci se do školky nenosí a nepotřebují je. Předejdeme poté pláči a rozmrzelosti vašich dětí pokud jim šperky sundáme. Děkujeme.


 

DOTAZNÍK

V průběhu dubna jsme Vás žádali o vyplnění dotazníku. Dotazník byl pro nás důležitý především pro zjištění informací o tom, jak jste se školkou spokojeni nebo co byste chtěli změnit. Velice nás mrzelo, že se nám zpátky vrátilo pouze 9 dotazníků, což je velice malý vzorek pro zjištění spokojenosti i změn.

Jako návrhy co ještě vylepšit ( 2 rodiče) jsou další kroužky AJ, plavání… Ve školce máme velmi pestrý program. Naším cílem je, aby děti měly dost prostoru rozvíjet také volnou hru a sociální kontakty s kamarády… jakýkoliv kroužek je opět řízená činnost pod vedením dospělého. Kroužky ve školce mohou být pouze odpoledne a to znamená, že dětem vezmeme pobyt venku a volnou hru. Proto máme omezený počet kroužků a to takové, které doplňují náš program. Dopolední program je pro mladší děti plně dostačující (další aktivity jsou pro ně zátěžové), předškoláci zvládnou už více a proto se některé kroužky zaměřují na ně. Příští rok bude pokračovat zdravotní cvičení, kde dáme příležitost mladším dětem a chovatelský kroužek, kam se budou moc přihlásit všechny věkové kategorie.

Výlety mimo školku (2 rodiče). Psali jste o více výletů. Další rok se budeme snažit více s dětmi na výlety jezdit. Souvisí s tím i navýšení fondu na 400kč na půl roku. Mezi tím Vám chceme říci, že musíme brát ohled na děti, kteří se na třídu teprve adaptují, tudíž se v prvním půl roku nebude konat tolik výletů.

Dalším dotazem bylo zastínění zahrady. Jak jste si již určitě všimli, máme na zahradě vysazené stromy. Bohužel nám příroda moc nepomáhá k tomu, aby stromy rostly. Dalším krokem je velké pískoviště, které by mělo být vystavěno v průběhu prázdnin. To bude mít pevnou střechu, a tedy stínu bude více. Pokud budete mít nějaké nápady na nové prvky na zahradě, můžete jej po domluvě se mnou a s Alicí, na zahradě zrealizovat.

Málo předaných informací odpoledním učitelkám (1 rodič). Předáváme informace, které jsou důležité - balíčky v šatně, jakékoliv úrazy a podobně. Ostatní informace určitě zjistíte od svých dětí. Vymýšlejte různé způsoby otázek: S kým jsi si dneska hrál? Byly jste na zahradě? Hrál jsi tam fotbal? apod. Děti si to pamatují a je spoustu takových otázek, které jsou zajímavé. Pokud by nastal nějaký větší problém, doptejte se ráno nás (paní učitelek ze zelené třídy). Informace o dopoledním programu jsou přiloženy na nástěnce a rekapitulace týdne na webu.

Doufáme, že se nám příště vrátí dotazníků více a bude moci zase reagovat na Vaše odpovědi.


 

2.TÝDEN…. STATEK A MLÁĎATA

Kam jsme se posunuli na našem statku? No přece za všemi zvířátky. Tancovali jsme na písničku Krávy, krávy od Z. Svěráka a J.Uhlíře. V úterý jsme se potkali za klisnou, koněm a hříbátkem. Zvládli jsme pro koníka namalovat ohradu i si dozdobit koníka barevnou hřívou, aby byl veselejší. Ve středu jsme se vydali kvůli počasí jen na krátkou procházku po vesnici. Původně jsme se chtěli za koníčkem jít podívat, ale počasí nám to neumožnilo. Prasátko nám zpříjemnilo den ve čtvrtek. Připravilo si pro nás nelehké úkoly. Vymodelovat prasátko je už složitější. Myslíme si, že se s tím děti popasovali podle jejich představ a možností. Rozhodně budeme chtít s modelínou pracovat více i v ranních činnostech při volné hře, abychom děti posunuli dále. Umývání prasátek dopadlo skvěle. Děti je umyly houbičkou a vodou a moc je to bavilo. Dokonce jsme si říkali, že se pohádají o to, kdo bude v centru první. Zajímavou činností bylo také přikládání barevných ocásků s tvary na zadečky prasátek. Uvidíme, co děti nadchne příště. V pátek jsme řádili v tělocvičně a učili se házet a chytat míč.


 

STATEK A MLÁĎATA

Zahájili jsme týden kravičkou a telátkem. Jak se nám povedla centra? Podívejte se na obrázky v šatně a sami zhodnotíte, že jsou děti šikovné. Však nesmíme „usnout na vavřínech“. Stále je na čem pracovat. Výlet.... První velký výlet našich dětí. Ptáte se, jak to vaše děti zvládli? Báječně. Nadšení předčilo očekávání, děti doslova hltaly skoro každé slovo naší průvodkyně. Ptaly se na nové informace a pozorovaly.  Některé děti dlouho překonávaly strach z nakrmení koziček. Všichni ho nakonec překonali a nebáli se. Už vědí, co mají dělat, když na ně poběží husy i jak vypadá takové pětidenní telátko, a jak se v jeho přítomnosti mají chovat. Po cestě zpátky jsme si v autobuse zazpívali písničky, které známe a i paní učitelky se dozvěděli něco nového: „ Koukej támhle je spoustu žlutých kytiček“. Odpověď „ To není kytička to je řepka olejka“. Návaznost na konverzaci kamarádů „ To není řepka olejka to je SMRAĎOŠKA!!“. Tato informace pobavila celý autobus dětí, paní učitelky i řidiče. Ve čtvrtek jsme si zahrály v tělocvičně na zvířátka a procvičili, zda-li si pamatujeme mláďátka. A v pátek? Zeptejte se svých dětí, copak se dělalo v pátek a hlavně maminky. Děti pro vás mají na neděli překvapení.

Vážení rodiče, pokud jedeme na výlet dopoledne, znamená to, že děti ráno mají svačinu a odpoledne oběd. Prosíme rodiče o zvážení velkých svačinek, které jsme nacházely v baťůžcích. Opravdu dětem stačí například jedna sušenka nebo přesnídávka a pití. Také si myslíme, že bonbóny nepatří mezi svačinu a tak vás žádáme o řádné promýšlení, co vaše děti zvládnou sníst. Pokud pojedeme na celý den, oběd i svačiny jsou také zajištěny. Nebojte se, že Vaše děti budou celý den bez jídla.


 

ČARODĚJNICE

Navštívili nás kouzelné bytosti jménem čarodějnice. Dokázali jsme si je vyrobit i namalovat, to již ovšem určitě víte z naší nástěnky. Zjistili jsme, že děti dokážou plně pracovat s vodovkami a zvládat s nimi namalovat i složitější obrazy. Moc se jim totiž čarodějnice Zelenice povedla. Také jsme si ověřili, že s nůžkami nám to moc nejde a proto i Vás prosíme, abychom na tomto cíli zapracovali společně. V úterý jsme se vydali na čarodějnou výpravu i s kytarou, která byla na výpravě pro děti zajímavou součástí. Byl větší vítr, ale i to jsme zvládli společně s převleky, které nám kolemjdoucí jen chválili. Vyhnali jsme skoro všechny čarodějnice z křoví, z různých zákoutí i s chalup, které nám připadali čarodějné. Následující den jsme si odpočinuli doma s rodiči a další den jsme ve školce kouzlili a vytvářeli čarodějné lektvary a košťata. I mističku na bylinky jsme z modelíny vytvořili a myslíme si, že se nám tam opravdu nějaké bylinky vejdou. Čarodějný lektvar barev byl inspirací pro všechny děti. V pátek jsme měli tělocvik a na něm naše čarodějnice a čarodějové řádili jako na obloze.


 

DEN ZEMĚ - ABY NA ZEMI BYLO MILO

Focení krásně upravených i vyjukaných princezen a princů. Doufáme, že se nám fotografie povedly a vy z nich budete mít jen radost. Na výpravě jsme uklidili Doubravčice k nepoznání. Děti hledali každé smítko v trávě, každou drobnost, kterou by mohli vyhodit do připravených pytlů. Naplnili jsme pět pytlů a roztřídili je do správných kontejnerů. Podívali jsme se i na fotbalové hřiště, kde děti chtěli uklízet i vápno, kterým je hřiště nalajnováno. Byl velký problém vašim ratolestem vysvětlit, že vápno na fotbalové hřiště patří, že by poté hráči neměli hřiště ohraničené a nevěděli by, kde hrát. Cvičení s planetou zemí, bylo zajímavé. Dokonce, jsme si zaskákali na míčích. V pátek bohužel výroba papíru neproběhla , z důvodu nehody na silnici a proto k nám paní nemohla přijet . Již plánujeme jiný den a termín setkání.


VELIKONOCE

Dva týdny s tématem Velikonoce jsme si náramně užili. První týden nás navštěvovala jednotlivá zvířátka patřící k tomuto svátku. Vyrobili jsme kurník pro kuřátka a barevné slepičky z peří. V úterý na nás ve školce velikonoční zajíček, kterého jsme nabarvili jarními barvami a ve středu jsme je vyhledávali na výpravě. Objevili jsme jen slepičky, což nás mrzelo, tak jsme se nenechali odradit a na každé výpravě znovu hledáme alespoň kuřátka. Beránek nás navštívil v pátek a my jsme ho oblékali, byla to velká legrace. Následující týden nám přinesl novou písničku „Malovaná vajíčka“, kterou se ještě učíme. Překvapení od velikonočního zajíčka bylo schované v lese a moc jsme si na něm pochutnali.

Odpolední dílničky se moc povedly. Přišlo vás opravdu hodně. Největší radostí byli pro nás výtvory, které jste si odnesli domů. Kdybyste někdo chtěl, můžete přinést do třídy vaší velikonoční fotečku s výrobky z Mš a přidali jí na naší nástěnku, udělalo by nám to ohromnou radost. Připravili jsme si i ozdobnou pomlázku. Jakou? Přece z chlupatých drátků. Ve čtvrtek bylo na programu VAJÍČKO. Čekali jsme, že bude pro vaše děti nejatraktivnější barvení vajíček rýží, nestalo se tomu tak. Centra byla zajímavá a většina dětí si vybírala jiná.

Moc děkujeme těm, kteří se připojili k osázení skalky. Dětem květiny opravdu dělají radost a hlavně pozorují, jak jejich kytička vypadá. Jsou hodně natěšení na zalévání, občas přemýšlíme nad tím, jestli ještě kytičky vodu unesou. Kdyby kdokoli z Vás ještě chtěl, zbylo nám na skalce pár volných míst, můžete si ještě přijít zasadit další skalničku. Vše již je po domluvě s Adélou nebo Alicí. 

KNIHA
,,Kniha je náš kamarád'' heslo, které slýcháme často. Je to vůbec pravda? Musíme říci, že v naší třídě tomu tak je. Děti často s velkou radostí vyhledávají knihy, vyprávějí různé příběhy i si navzájem ukazují nové obrázky, které objevili. Rozhodli jsme se proto, že se podíváme, jak taková kniha vzniká i jaké máme druhy. Vytvořili jsme přední stranu pro nevidomé, knihu podle našich představ a možností. Co bylo pro nás ale těžké? Byla to frotáž. Pro nás úplně neznámá technika, kterou ale určitě všichni budeme brzy umět. Záložky do knížek jsme už potřebovali, papírky vložené do knížek nejsou hezké, a tak jsme si vyrobily housenky, pastelky, i barevné proužkované záložky, aby se nám v knize lépe hledalo i četlo. V pátek jsme cvičili v tělocvičně a pořádně se vyřádili, jen když jsme přišli do šatny, byli jsme zmatení. Jaké kalhoty si vzít ven? Ty gumové, punčocháče, tepláky? Učitelky nás přesvědčují, že tyhle gumové určitě ne, že je tam teplo, ale maminka/tatínek říkal/a...
Milí rodiče je důležité, aby děti měly na svých věšácích jen to, co mají mít ten den na sobě. Víme, že počasí je zrádné, ale pokud má být 14 stupňů a sluníčko není potřeba nechávat dětem gumové kalhoty na věšáčku. Děti jsou zmatené a občas se s námi i dohadují. Zbytečně se poté zdržují od pobytu na zahradě, na kterou se vždy velice těší. 
Adéla a Alice

 

KDYŽ JARO ZAŤUKÁ

Dva týdny jsme vítali jaro a poznávali, co bychom si pod tímto slovem měli představit. Zahnali jsme zimu utopením vyrobené Morany v nedaleké řece Šembera a přivítali jaro novou stejnojmennou písní, kterou jsme se naučili z kraje prvního týdne. Už víme, jaké jarní květiny na jaře můžeme zahlédnout i které keře pučí a kde je najdeme v okolí školky. Zjistili jsme, že se vrací ptáčkové z teplých krajin a začínají nám prozpěvovat. Na zahradě jsme zasadili květiny do truhlíku, připravili si konvičky na zalévání i pozorovali dalekohledem malé broučky v trávě. Pozorujeme také skalku, která se nám rozrůstá především díky Vám. Děti nadšeně ukazují nám i svým kamarádům, kterou kytičku s Vámi zasadili a co se na ní od té doby změnilo. Velkým zvláštním jevem pro Vaše děti je to, že jsou stále stejně malé. Snad děti vydrží pozorovat a uvidí, co naše příroda umí, pokud jí dáme čas.


 

CESTA ZA POHÁDKOU

Pohádkový týden byl plný návštěv. V pondělí nás navštívila ježibaba z perníkové chaloupky. Postavili jsme jí chaloupku, vyrobili perníčky na střechu a získali jsme nové informace o Jeníčkovi a Mařence. Již už víme, že ježibaba je nikdy nesnědla. V úterý nás navštívili policisté. Zopakovali jsme si pravidla na silnici i mimo ní.  Prohlédli jsme si policejní auto a slyšeli jeho sirénu, což byl pro nás velký zážitek. Největší počet návštěv byl ve čtvrtek. Kdy nás navštívilo nespočet pohádkových postav z různých pohádek. Ano, byli to vaše děti v maskách, které nám vzali dech. Dokonce nám jedna z červených karkulek upekla i bábovku, kterou jsme si s dětmi vychutnali na zahradě. V tělocvičně jsme si zazpívali,vyřádili se a  zahráli si spoustu her. Nejvíce nás bavila hra na záchranáře. Na zahradě jsme hledali poklad kapitána Hupa (mého nadřízeného) a stavěli pro něj pirátskou loď..

 


VÍTÁME JARO

Příští týden ve školce přivítáme jaro. Naším hlavním úkolem po celé jarní a letní období bude péče o naši zahradu. Zalévání, sázení i pěstování různých rostlin, na kterých budeme pozorovat změny v přírodě. Péče o zahradu je především proto, abychom navázali blízký vztah k přírodě a ekologii.

Bylo by hezké, kdyby se rodiče připojili k osázení skalky, samozřejmě se svými ratolestmi. Vaše dítě si bude kytičky, kterou s ním zasadíte, více vážit a s větší radostí o ní pečovat. Květinu si na skalku můžete přijít zasadit v době před nástupem do školky od 6:45 do 8:30, po obědě od 12:15 do 12:45 nebo po svačině od 15:00 do 15:30. Ve dnech od 18. března do 18. dubna. Kvůli špatné půdě nedoporučujeme zasazovat náročnější květiny, mohlo by se stát, že nevykvetou a Vašemu dítěti by to mohlo být líto.

Doufáme, že se nám skalka bude plnit nádhernými květinami, abychom měli s dětmi co pozorovat a zalévat. Všem za účast předem děkujeme Adéla a Alice.


 

PLANETA BEZ VODY

Minulý týden jsme se podívali na planetu bez vody. Poznali jsme její povrch, obyvatelé i živočichy, které na ní můžeme najít. Byli jsme spojení s oranžovou třídou a velice nám to pomohlo. Děti v ní doslova „rozkvetly“. Jsou soběstačnější, nebojí se požádat starší kamarády o pomoc a to je pro nás velký posun. Doufáme, že nám vše půjde tak jako minulý týden. Nemůžeme vynechat výpravu, na které jsme založili křovácký sněm, který se uskutečnil na slunném paloučku v lese. Sedli jsme si na vyhřátou hlínu a diskutovali o tom, z čeho bychom mohli postavit naší chýši, která nás ukryje před sluncem. Z čeho takové chýše jsou? Optejte se vašich dětí, rádi Vám to určitě řeknou.


 

Vážení rodiče,

v průběhu těchto dvou týdnů navštěvují děti ze zelené třídy oranžovou třídu, kde jsou propojeny s mladšími dětmi z této třídy. V pondělí jsme si s dětmi povídali o tom, jak je fajn, že mají možnost pohrát si s jinými hračkami, než mají ve třídě, poznat kamarády z oranžové třídy. Toto propojení vnímáme velmi pozitivně. Většina dětí se v příštím roce posune do medové nebo oranžové třídy a nyní má zcela přirozenou možnost se s větší třídou seznámit, poznat i jiné paní učitelky, další kamarády.

Máme za sebou zatím 1. společně strávený den a myslíme, že jsme si ho všichni užili. Naši mladší kamarádi ze zelené třídy úžasně zvládli centra, dokázali, že jsou samostatní a poměrně rychlí při jedení i převlékání. Změny zvládli hladce, nebyli zmatení.

Při pobytu v oranžové třídě si děti nečistí po obědě zoubky, jen si opláchnou ruce a ústa.

Těšíme se, že si těch propojených 14 dní společně užijeme a všechny děti z nich vytěží co nejvíce zážitků a osobních posunů.

 


 

Shrnutí prvního pololetí:

Máme za sebou první pololetí. Poznali jsme nové kamarády, nové prostředí, zvykli jsme si na jiný režim, než byl doma a dokázali jsme se odloučit od našich maminek a tatínků na čas nezbytně nutný. Děti začínají spolupracovat mezi sebou. Nechodí s každou maličkostí za paní učitelkami a ptají se svých kamarádů. Pomocí komunikace vytváří nové hry, někdy i ,,lumpačivé".   Komunikaci začínají brát jako hlavní prostředek domluvy. Venku řádíme na motorkách, bobech a vytváříme velkolepé stavby z písku či sněhu.

Cíle na druhé pololetí:

Z předchozích konzultací, Oregona a našeho pozorování se budeme následující pololetí snažit především o rozvoj spolupráce a komunikace mezi dětmi, což je základní věc pro celý život. Pozorování, které jsme vytvářeli nám pomohlo zjistit trochu více o vašich dětech. Každé je jiné a v různých oblastech na jiném stupni. Také jsme zjistili, že děti, které chodí pravidelně, jsou v oblastech mnohem dál než děti, které do školky pravidelně nechodí.

Našim cílem bude pracovat na problémových oblastech a rozvíjet ty, které jim nejsou úplně vlastní. Pokud budete chtít, můžete se v průběhu února přijít na zpracované pozorování vašeho dítěte podívat, abyste věděli, jak vaše dítě vidíme my i s čím nám můžete pomoci doma. Další z našich cílů je úchop neboli držení tužky, snaha bude především o zafixování správného úchopu. Stříhat s nůžkami a lépe jim porozumět. Posledním velkým cílem je, aby děti do školky chodily rádi a aby si odnesli domů nové zážitky z učení. Prožitkové učení je součástí naší vize. Děti nevědí, že se něco učí.

Prosba pro rodiče na další pololetí:

Děti už jsou velké. Zvládají se oblékat samy. Chápeme, že čas strávený v šatně je pro Vás dlouhý, ale opravdu je důležité, nedělat z dětí miminka.  V klidu si sedněte a čekejte. Jsme velcí a ukážeme Vám, jak se zvládáme oblékat i obouvat sami.  Opravdu to umí. Často Vás v šatně jen zkoušejí.

Těšíme se na další půlrok Adéla a Alice


 

TÉMA: RÁKOSNÍČEK A HVĚZDY

11.2 - 15.2.

Minulý týden jsme se podívali do vesmíru. Vytvořili vlastní vesmír s barevnými planetami, který nám pomohl s rozvojem naší fantazie a kreativity. ,,Země je kulatá a místa je tu dost". Máme nové poznatky o planetě zemi. Také jsme přistáli na blátivé planetě, která nás pořádně utužila. Svalíky na nožičkách nám pomohli se vrátit do školky na výborný oběd a zjistili jsme, že už nejsme tak malí a zvládneme skoro všechno. V duchu planet děti řádily i ve čtvrtek. Centra na téma Slunce ukázaly naše slabé i silné stránky. A v pátek jsme se vyřádili v tělocvičně s Janou. Odpoledne nám svítilo sluníčko, takže jsem si užívali nádherný prosluněný den.

  

DOCHÁZKA V TÝDNECH JARNÍCH PRÁZDNIN

25. 2. – 1. 3. a 4. 3. – 8. 3.

Všechny děti ze zelené třídy budou chodit oba dva týdny do oranžové třídy. 

Vážení rodiče,

prosíme vás o spolupráci. Máme nemocnou učitelku a budeme děti na odpočívání spojovat. Pokud můžete, berte si děti domů po obědě.

Zejména ve čtvrtek je to pro nás důležité. Děti z medové a oranžové třídy mají s rodiči otevřené dílny a má pršet, takže hrozí, že nebudeme moci jít ven.

Děkujeme vám

 


 

TŘÍKRÁLOVÝ PRŮVOD

Ve středu 9.1. dopoledne

půjdeme Tříkrálový průvod Doubravčicemi. Pokud byste měli zájem, abychom vás navštívili, napište se do tabulky na nástěnce zelené třídy.

 


 

Prodej výrobků na vánočním jarmarku

Vzhledem k velké nemocnosti dětí i pedagogů zelená třída nebude mít vlastní stoleček na jarmarku. Výrobky dětí ze zelené třídy si můžete koupit

u stolečku třídy medové.

Pokud na jarmark nepřijdete, výrobky dětí si můžete koupit během příštího týdne ve školce.Vánoční jarmark

V sobotu 1. prosince je v Doubravčicích rozsvěcení stromu a jarmark. Děti ze zelené třídy letos nevystupují, ale na jarmarku prodávat  budeme. Příštích čtrnáct dnů v rámci center vyrábíme věci, které si můžete koupit. Pokud někdo z vás rád peče a má čas, můžete nás podpořit a upéct třeba perníčky, muffiny... prostě něco dobrého, co by se na jarmarku dobře prodávalo. Řekněte nám, ať víme, s čím můžeme počítat. Děkujeme.

Za peníze utržené z prodeje koupíme hračky do naší třídy.

LISTOPAD

První výprava se nám povedla, počasí přálo a my jsme strávili skoro hodinu v lese. Děti stavěly domečky pro skřítky, trefovaly se šiškami do stromů a zkoumaly přírodu. Příští týden je ve středu akce Bubnování. Je nám líto o výpravu přijít, proto se chystáme do lesa ve čtvrtek 22.11.

 

Ve středu 14.11. se chystáme na první výpravu do lesa. Dejte, prosím, dětem pevnou nepromokavou obuv vhodnou do terénu. Oblečení zvolte přiměřeně počasí. Budeme dvě hodiny venku a téměř pořád v pohybu.

  

„OREGON“

Vážení rodiče, ráda bych Vás pozvala na společné setkání při individuálním pohovoru o Vašem dítěti.

Pohovor je zhruba na půl hodiny a vyplníme při něm společně dotazník z oregonské metody pozorování dítěte. Dotazník je nástroj na mapování posunu dítěte a rozvoje jeho učení ve všech oblastech. Tyto záznamy nám umožní sdílet s vámi informace týkající se pokroků dítěte a společně vytvářet dlouhodobé a krátkodobé cíle pro výuku dětí.

Na nástěnce zelené třídy je tabulka, zapište se, prosím, kdo má možnost využít nabídnuté časy. Každý týden bude tabulka aktualizována. Osobní pohovory bychom měli zvládnout do začátku prosince, abychom s výsledky dál mohli pracovat.

Na pohovor přijďte bez dětí.

Na setkání s Vámi se těší Alice 

ŘÍJEN

Od začátku října je s námi v zelené třídě nová paní učitelka Adélka. U dětí je velmi oblíbená a všichni jsme si na sebe rychle zvykli. Slibovali jsme, že s nástupem nové paní učitelky začneme chodit na výpravy. Trochu se nám výpravy odsunou. Paní učitelku Adélku čeká plánovaný zákrok v polovině října a nejméně dva týdny ve školce nebude. Na výpravy pravděpodobně začneme chodit až v druhé polovině listopadu.

Děti rychle rostou a stává se nám čím dál častěji, že oblečení je malé, trička nejdou převléknout přes hlavu, kalhoty tlačí v pase, případně oblečení je celkově těsné a dětem se špatně obléká. Děti jsou velmi šikovné, většině se již oblékání daří a mají z toho velkou radost. Prosíme, podpořte jejich snahu a dávejte dětem oblečení, které si snadno obléknou i sundají.

Prosíme o denní kontrolu šaten. Na pobyt venku si děti vždy mění tepláky, ty visí na háčku. Je také třeba kontrolovat dostatek náhradního oblečení (trička, tepláky, spodní prádlo, ponožky).


Vážení rodiče,
rodičovské schůzky proběhnou v pondělí 24.9. v 18 hodin v zelené třídě.

Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí. Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si budete muset zjistit.

Těšíme se na vás
Alice a Jana

Joomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template