D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

seznam článků
ZELENÁ TŘÍDA
Strana 2
Všechny strany

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová


Školní rok 2019/2020

VÍTR OTRHAL STROMY DOKOLA

Tento týden nám i počasí ukázalo všechny svoje silné a slabé stránky. Tak jsme se na něj v pondělí připravili. Vyrobili jsme si podzimní pláštěnku, obuli holiny a ještě jsme si vzali deštník, na který jsme dělali jednoduché kapičky.  Také jsme pozorovali, jaké kapičky z nebe padají. Padají velké a i úplně malinkaté. Někomu to šlo lépe, někomu hůře, ale nakonec jsme vše zvládli.  V úterý jsme se podívali za žížalou a žabkou v tělocvičně. Snažili jsme se natáhnout žížalu, co nejvíce, abychom z ní mohli udělat domek k naší hře. Barevné domečky podle instrukcí nám moc nešly. Barvy musíme trénovat a to je pro nás velký úkol. Trénovat, trénovat, trénovat. Středeční den jsme pozorovali, co všechno na podzim padá ze stromů. Zjistili jsme, že padají převážně listy, ale i třeba šišky.  Vytvořili jsme listy z ořezaných tužek, poznali, jak se drobí suché listy i si nazdobili šišku v ateliéru. Výprava nás potěšila. Paní učitelky nás nechali rozhazovat listí nad sebe i házet šišky na terč (na strom).

Odpolední čtvrteční dílničky se moc povedly. Děkujeme za velkou účast, doufáme, že i vám se dílničky líbili. Podle vašeho „zapálení“ si myslíme, že ano, ostatně to poznáte i vy na fotkách, které se objeví na ms-doubravka.rajce.idnes.cz , jako se objevují fotografie vašich dětí za každý měsíc v mateřské školce. Heslo na web najdete na hlavní nástěnce MŠ.

V pátek jsme se podívali za novou písničkou „Vítr otrhal stromy dokola“, které je určená k našemu tématu měsíce, zahráli jsme si jí, zazpívali a něco málo ještě dopověděli o podzimu. Poznávali jsme hudební nástroje, na které nám hraje i paní učitelka. 

BU, BU, BU, STRAŠIDLA JSOU TU

Pozor dýně! Křičeli jsme na tělocviku. Na hudbu jsme tancovali se stuhou a zkoušeli, co naše ruce se stuhou umí. Na začátku nás hrozně mrzelo, že nám to se stuhou nešlo, ale na konci jsme nádherně ze svojí stuhy vytvořili velkou dýni. Protáhli své tělo a procvičily břišní svaly jízdou na kole a sesedání z něj. Ve středu jsme poznávaly různé druhy dýní. Žluté, oranžové. Úkoly, které jsme měli, se nám malinko smíchaly v hlavičkách a nevěděli jsme, co ve kterém centru dělat. Naštěstí jsme i s velkou dopomocí paní učitelek dodělaly skoro všechny rozdělané úkoly, které jsme si vybrali. Když jsme šli ven na zahradu, zjistili paní učitelky, že skoro všechny děti mají prstové rukavice. Prosíme rodiče, aby pamatovaly také na paní učitelky je nás ve třídě 20 a každému oblékat prstové rukavice pokud to neumíme, nestíhají a my se poté v hale potíme, než všem kamarádům paní učitelky rukavice nasadí. Chtěly bychom Vás tímto požádat, abyste koupili palcové rukavice nebo naučili své dítko alespoň jednu rukavici obléknout. Zdržuje nás to od pobytu na zahradě, což si myslíme, že je velká škoda.

Strašáci, kostlivci, dýně i čarodějky a čarodějové se vydali na strašidelnou výpravu. Na výpravě jsme vyháněly strašidla naší písničkou O malém strašidýlku z domečků našich maminek a tatínků. Moc nás výprava bavila a užívali jsme si jí. Všechny děti své kostýmy měly na sobě, i když někteří rodiče říkali, že je chtít nejspíše nebudou. Byli jsme rádi, že pro některé děti, které kostým neměly, jsme dostali na půjčení kostým od jiných rodičů, protože jim bylo smutno. Takovéto akce jsou vždy vypsané na webu i na naší nástěnce. Děkujeme za koledu a milé přivítání paní Červenkové, Panu Seidlovi a paní Novotné.

Dušičky, svátek, který by nám měl blíž. Děti víte, co je svíčka?  Děti koukaly a většina nevěděla. Zjišťovali jsme, co umí naše baterka, jak pracuje a jak to vypadá, když jí prosvítíme barevnou trubkou. Moc nás to bavilo, jen na zahradě děti byly trochu zmrzlé. Vyhodnocujte prosím, jaké oblečení mají mít děti na sobě, nechceme přece, aby byly nemocné.


BATERKY S SEBOU - pátek 1.11.
Prosíme, dejte dětem baterku. Budeme si hrát se světlem. Děkujeme.

 


 

PODZIMNÍ DÍLNY "VĚTRNÉ HRÁTKY"

ČTVRTEK 7. 11. 2019 v době 15.15 - 16.30

Milí rodiče,

srdečně vás zveme do školky na podzimní dílny.

 • Od 15:15 si můžete své dítě (děti) vyzvednout na zahradě.
 • Dílničky jsou otevřené v ZELENÉ TŘÍDĚ.
 • V 16:30 se dílny zavírají, děti budou moc rády, když si příchod do školky naplánujete tak, abyste alespoň některé aktivity společně stihli.

 
ZA CHAlUPOU NA POLI II.

Druhý týden na poli nám zakončil OREGONY. Moc vám všem děkujeme, jsme rádi, že víme o vašich dětech víc. Zjistili jsme, že se celkově musíme zaměřit na držení tužky, tedy fixovat správný úchop a také na stříhání. Doufáme, že nás podpoříte a budete nám vyprávět veselé historky o nastříhaných záclonách a podobně. I to je pro děti důležité, i když jako rodiče, to samozřejmě neradi vidíme. Byly bychom rády, kdyby rodiče, kteří budou mít nějaký osobní problém, které jim vykládá jejich dítko, přišlo nejdříve za námi. Děti často zveličují určitou situaci a my s nimi problémové situace řešíme již ve třídě. Kontaktujte prosím nejdříve nás, než situaci budete řešit s rodičem toho dítěte, se kterým mělo vaše dítě nějaký problém.

Jak se měly vaše děti? Vyráběly panáčky z kukuřice. Ti nám zdobí vchod do školky a také vyráběly autíčka, která máme venku na parapetech. Pracovat s přírodninou, jako je kukuřice, pro ně byla nová zkušenost. Nechápali například, že je kukuřice tak tvrdá, když jí v jídle mají měkkou. Vysvětlovali jsme si kdo kukuřici jí, a i jak se sklízí na poli. V úterý nás nejvíce bavilo strouhat uvařené brambory a poté si jí sníst. To byste nevěřili, jak najednou děti „baštili“. Ve středu nás čekala výprava, na které nám nepršelo, a byly jsme za to vděční. Šli jsme se odívat, jak vypadá ozim a co to vlastně je. Ve čtvrtek jsme měly tělocvik, a jak nám minulý týden překážková dráha nešla, musím děti až přechválit. Byly výtečné. Na hudební výchově jsme se naučili novou píseň o bramborách a procvičili hru na ozvučná dřívka.

 


 

STRAŠIDELNÝ PRŮVOD

Ve čtvrtek 31.10. dopoledne jdeme s dětmi Doubravčicemi v halloweenských maskách.

Pokud máte zájem. abychom vás navštívili, napište se do tabulky na nástěnce zelené třídy.

Prosíme, nezapomeňte dát dětem jednoduchou masku, kterou lze obléci přes bundu. Děkujeme.


 

Dýně velká i dýně okrasné

Vyrostly vám dýně na zahradě a můžete nám nějakou přinést?

Nejlépe v posledním říjnovém týdnu.

Děkujeme


 

Příští týden jdeme na výpravu ve středu 23.10.2019


 

ZA CHALUPU NA POLI I.

Kam jsme se vydali minulý týden? No přece na pole. V pondělí, jsme si v centrech ukázaly, co všechno na poli může být. V knížkách jsme našli a nakreslili myšku. V ateliéru jsme vyzkoušeli novou techniku roztírání. Ta nás sice bavila, ale moc nám nešla.  V matematických představách jsme nalepili traktor podle čísel a podobně. Děti byly nadšené a s chutí se i do obtížných úkolů pustili. Obrázky nejsou na nástěnce v šatně. Jsou na nástěnce ve třídě, kam se podíváte o podzimních dílničkách a obrázky si tam budete moci prohlédnout. V úterý jsme se podívali za slunečnicí. Myslím si, že jste si samy udělali obrázek o tom, jak jsou Vaše děti šikovné, protože obrázky se jim opravdu povedly. Zjistili jsme, komu dáváme slunečnicová semínka po odkvětu, i co se z ní vyrábí. Ve středu jsme byly na VÝPRAVĚ! Prosíme rodiče, dávejte pozor! Na nástěnce vždy visí, jaký máme program, občas jsou různé změny.  Na výpravu by měly být děti připravené za každého počasí. Ano možná Vám to přijde jako bláhový nápad, ale chodíme za každého počasí, pokud není „slejvák“ nebo kroupy.  Na výpravu by děti měly mít nepromokavé oblečení. BOTY POZOR! Na výpravu nesmíme v holinách, děti by měly mít nepromokavé boty. Je to kvůli tomu, že dětem v holinách klouže chodidlo a nemají pak dostatečně zpevněnou nohu na terén v přírodě. Dávejte na to prosím pozor a zvažujte, jaké boty by mělo Vaše dítě mít. Ve čtvrtek tělocvik s myškou se moc nepovedl. Vaše děti byly roztěkané a tak jsme vůbec nestihli, co jsme chtěli.  V pátek jsme tahali řepu, a koho hrálo zrovna vaše dítě? Zeptejte se jich. 

Příští týden jdeme na výpravu ve středu, tedy 16.10.

 


PADAJÍ NÁM V SADU JABLKA II

Druhý říjnový týden jsme se vypravili za chalupu sklízet oříšky a švestky. Malovali jsme oříškem na papír, což nás velice bavilo. Obrázky máme pověšené na nástěnce a jsme na ně pyšní.  Rádi Vám je ukážeme.  Ukázalo se, že práce s pinzetou je pro nás ještě těžká, ale naučíme se s ní, nebojte. Jsou to jen nové věci, které se rádi učíme, ale o trochu déle trvá se s tím žít. V úterý jsme v tělocvičně trénovaly skoky snožmo a skoky na jedné noze. Celkem jsme se nasmáli, protože takový skok snožmo vzad je pro nás velice těžký a pro dospělého je to jen banalita.  Také jsme si zkusili podbíhat pod velkým švihadlem a to byla ještě větší legrace. Neustále jsme byly chycení švihadlem. Zjistili jsme, jak taková švestka chutná i jak vypadá. Moc nám nešlo jí vytrhat a doufáme, že nám to příště půjde lépe.  Z důvodů zapomnětlivosti paní učitelky jsme neměli švestkový koláč, ale jablíčko-hruškový .  I tak nám koláč chutnal, především proto, že jsme si ho celý udělali samy jen  v troubě nám ho upekli paní kuchařky. Na výpravu jsme se vydali do lesa, kde jsme hledali různé oříšky pro veverčáka Pizizubku. V pátek jsme zpívali o jablíčkách, hrály na hudební nástroje a procvičovali naše jazýčky.

 


 

PADAJÍ NÁM V SADU JABLKA I.

Jak se nám tento týden pracovalo, a co nového víme o světě zahrádky? Například že jablka a hrušky rostou na stromě. S jablky jsme se setkali hned první den ve školce. Tiskali jsme s nimi, Vymodelovali jsme je a myslíme si, že se nám opravdu povedla. Uznejte sami, co vaše děti už zvládají. Nejsou tak malí, jak jsme si možná mysleli. Obrázky tisknutých jablíček zatím v šatně na nástěnce nejsou, nebojte se, až je dokreslíme, tam. V úterý jsme cvičili v tělocvičně s jablíčky (malými míčky) a zjistili jsme, že rovnováha nám zatím dělá problémy. To nevadí, řekli jsme si a hrály si dál, než půjdeme do školy, máme času na naučení dost. Dostali jsme se až k hruškám, umyli si je a snědli na zahradě. Kouzlení nám celkem šlo, ale na stříhání musíme zapracovat. Pokud můžete, prosíme Vás maminky, tatínky zkoušejte s dětmi doma stříhat nejprve rovné pruhy a až to půjde stříhat kolečka. My Vám za to budeme ve školce vytvářet spoustu krásných výtvorů. Ve čtvrtek jsme napočítali na výpravě osm jabloní a jen jednu hrušeň. Zjistili jsme, že by obec potřebovala další hrušně, ani na zahrádkách jich moc není a tady nám byla pěkná zima. Velký vítr nám ozvěnou nesl, že bychom měli mít rukavice a ejhle nikdo žádné neměl a tak jsme zahřívali své ruce pohybem. Vymrzlí jsme se vrátili do školky na příjemně teplou polévku.  Vážení rodiče vše je pro Vás nové, připomínáme, na výpravy většinou chodíme za jakéhokoliv počasí. Prosíme, zkontrolujte, dětem vždy ve čtvrtek, ať jsou teple oblečení. Raději jednu vrstvu na výpravě svlékneme, než když nemáme žádnou na obléknutí. V pátek jsme lepili různé ovoce, které sklízíme ze stromů na podzim a vyběhali se na velké zahradě.

 


 

ČAROVNÝ LES

Minulý týden jsme se podívali do lesa. Kam jsme se podívali no přece za jehličnatými stromy a listnatými. Malovali jsme vidličkou, což pro děti byla jedna velká neznámá. Stromy můžete vidět na nástěnce tak, jako další obrázky.Společně jsme vytvořili jehličnan, který nám zdobí síť ve třídě. Korunu listnatého stromu jsme barvili prstíkem a stromy jsme vytvořili z přírodnin. Naše usilovná práce na oblékání, začíná být vidět. Děti začínají pracovat v šatně sami a snaží se. Nechávejte převlékání na nich, i když odcházíte domu nebo jste doma. Pomůže jim to zrychlit a získat zručnost. Na zahradě řádíme, i když není úplně hezké počasí. Ať je vítr nebo prší, ven jdeme, nezapomínejte na to.  Ve čtvrtek jsme šli na výpravu hledali jsme strom Javor a také si ho odnesli  do školky a doufáme, že jste se dětí zeptali, co si nesou domu za list a jak se jmenuje, možná vám to řekli i sami. V pátek jsme se učili o stromu, který se jmenuje Dub a především jsme zhlédli pohádku „O Dubínkovi“, kde děti viděli, že Dubínek má místo trička úplně stejný list a proto se list jmenuje dub. Potom jsme takové stromy vytvářeli i fyzicky.

Další týdny již začínáme OREGON i s ostatními rodiči tedy rodiči, kteří jsou u nás prvním rokem. Prosíme, zapisujte se na nástěnku na vypsané termíny. Snažte se být rychlejší, než Vám někdo vyfoukne pro Vás nejlepší termín.

Také jsme v tomto týdnu měli třídní schůzky, na kterých jsme se toho spoustu dozvěděli.  Rodiče, kteří nebyli na třídních schůzkách, si mohou shrnutí třídních schůzek přečíst na hlavní nástěnce nebo na webových stránkách. Nezapomeňte podepsat na nástěnce porozumění školnímu řádu apod. Děkujeme.


Vážení rodiče,
rodičovské schůzky proběhnou v pondělí 23.9. v 17.30 hodin v zelené třídě.

Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí. Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si budete muset zjistit.

Těšíme se na vás
Adélka, Alice a Jana

1.-3.TÝDEN VE ŠKOLCE

Je to skoro 3 týdny, co vaše děti nastoupily do mateřské školky. Spoustu už toho umíme a nejen děti, ale i rodiče.

Rodiče se naučili, že jejich děti nejsou malé a příchod do školky je pro ně pouze nový a, rychle se v tomto prostředí zorientují, nejsou ze školky stresovaní. Naučili jste se, že vaše děti potřebují znát přesné jasné informace, podle kterých se jim vše lépe dělá. Zatím se nám nepodařilo sdělit všem rodičům, jak by měly být uspořádané věci v šatně, když vše visí v šatně.Pro zopakování:  Na věšáčku by mělo viset pouze oblečení na ten den a to – tepláky (kraťasy) na ven, mikina, bunda nebo obojí. Vše ostatní (náhradní věci) je na vrchní poličce, v prostřední poličce jsou pouze čepice, nákrčníky, šály a rukavice.  „Nepromoky“ mohou být pověšené v tašce na jednom z věšáčků.  Prosíme rodiče, aby vše každý den zkontrolovali, děti jsou zmatené, pokud něco nemohou najít.

Děti se naučili být určitý čas bez rodičů. Zjistili, jak vypadá práce v kolektivu a jak fungují pravidla v jiném než domácím prostředí. Vědí, že boty obouváme i zouváme v hale. Nikdy NE v šatně. V šatně máme tzv. „čistou zónu“ a boty si z haly odnášíme do botníku v ruce. Bačkory patří pod věšáčky nikdy ne do botníku. Víme, že pokud si nedojdeme pro jídlo, nepožádáme o pomoc, nemáme nic. V šatničkách nám již visí spoustu obrázků, které jsme opravdu dělali my samy a rádi se Vám pochlubíme, jen nám musíte připomenout, které jsou naše, abychom vám o nich mohli vyprávět. Známe pravidla ve školce, které nám zatím dělají problémy a tak je často porušujeme. Na zahradě řádíme a u stolu s jídlem děláme různé pošklebky na kamarády kolem sebe. Věříme, že se nám to povede zvládnout, aby nám Alice s Adélkou pravidla nemusela stále opakovat. Zatím nám dělají problémy oslovit kamarády, protože si nepamatujeme jejich jména. Budeme dělat vše pro to, abychom si je zapamatovali. ¨

Výpravy byly zatím dvě. První byla opravdu zvláštní a něčím velice zajímavá. Trvala hodinu, ale nedošli jsme skoro nikam, vláček nefungoval, děti v silnici. Tři kroky a neustálé opakování pravidel. Na druhé výpravě už jsme došli až k břízám u lesa. Tahle výprava se povedla, vagónky se nerozpojovali a jezdili při kraji. Mohli jsme si už dovolit jezdit i jako autíčka, startovat motory a sešlápnout pedály. Schválně zeptejte se dětí, jak vypadá takové nastartované autíčko.

  

Vítá vás ZELENÁ třída

Vážení rodiče,

vítáme Vás po prázdninách v zelené třídě. S některými se potkáme druhým rokem a někteří z Vás s námi začínají poprvé. Těšíme se na všechny a věříme, že při vzájemné spolupráci si děti užijí spousta pohodových dnů ve školce.

Jak to u nás funguje:

Školka se otvírá v 6:45 a cca do 7:30 jsme spojeni ve třídě dozorujícího pedagoga. Poté přecházíme do naší třídy a děti si vybírají hru dle jejich zájmu, záliby.

Příchod do školky je nejpozději v 8:30. Pozdější příchod není akceptován z důvodu narušování chodu třídy. Program začíná cca v 8:45. Doporučujeme příchod dříve než v 8:30. Budete – li chodit na poslední chvíli, děti si nestačí s kamarády pohrát a nastartovat se tak správně na program.

Dopoledne:

zhruba do 10:00 máme dopolední program, aktuální plány najdete vždy na nástěnce naší třídy. Poté odcházíme ven.

Každý čtvrtek nás bude čekat výprava. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obutí do lesa, použití repelentu necháme na vašem uvážení. (První týden na výpravu nejdeme.)

Tělocvik máme v úterý, opět prosím myslete na vhodné oblečení na sport

(ne řetízky, ne sukně, šaty).

Odpoledne:

Svačina je mezi 14:15 -14:45 a poté odcházíme ven. Cca od 15:00 nás najdete na zahradě. Vyzvednutí dítěte hlaste pí. učitelce, při odchodu ze zahrady prosím, dohlídněte na úklid hrníčku dítěte. V případě špatného počasí jsme do 15:30 ve svých třídách, poté v tělocvičně a v oranžové třídě.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K REŽIMU DNE:

 • Omlouvání dětí do 7:45  SMS 776327585
 • Příchod do 8:30 (lépe dříve)
 • Obutí - pevné (ne černá podrážka, ne pantofle)
 • Dlouhé vlasy, prosím sepínejte, česejte (překáží při práci)
 • Út - tělocvik (vhodné oblečení – holčičky ne sukně, šaty, šperky)
 • Ćt - výpravy do lesa – nutná pevná obuv, vhodné oblečení do lesa
 • Odpočívání: pyžamko
 • Důležité informace najdete na webu školky. Aktuální informace o naší třídě jsou ve složce Zelená třída a na naší nástěnce.

S dotazy se obracejte na nás nejlépe ráno do 8:00 či při vyzvedávání dětí.

Vaše třídní učitelky Adéla a AliceJoomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template