D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

seznam článků
ZELENÁ TŘÍDA
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová

Školní rok 2020/2021

VČELIČKY  

Někteří již z SMS, která patřila dětem vědí, že jsem slíbila návod na včeličky, kterb_90_150_16777215_0___images_stories_3e95db93db28791ffc70f7aea3271fb3.jpgé také dáme na okna. Především bych chtěla poděkovat všem, co se připojili, kdo ještě ne, klidně se můžete přidat. Našim úkolem je zpestřit Vám denní režim a vzpomenout si na školku. Některé z Vás jsme viděli i si popovídali, bylo to velice příjemné a načerpali jsme energii na další, bohužel, prodloužení všech opatření. Včeličky jsou jednoduché a opět oboustranné. Vaše děti by měli zvládnout: Obkreslit kruh 4x (například plastovou misku),  kruhy, dvě srdíčka, tykadla, žihadlo, proužky vystřihnout a nakreslit obličej. Vašim úkolem je dětem nakreslit dvě srdíčka. Vše děti slepí dohromady a přinesou do krabice na zelené zahradě u domečku.

 


 

VELIKONOČNÍ ZAJÍC b_0_150_16777215_0___images_stories_1000x1000.jpg

A protože nás čekají Velikonoce, máme pro vás ještě jeden úkol. Vyrobte si velikonočního zajíčka do okna a vyfoťte se s ním. Můžete se s  fotečkou  pochlubit na facebooku  tam  si  zadáte    ms doubravka, vyplníte krátký dotazník (že vaše dítě navštěvuje MŠ Doubravku, že jste rodič) a zašlete žádost o přiřazení do skupiny, správce vaši žádost přijme a můžete začít stránky navštěvovat. Výhodou je, že můžete dětem ukázat i ostatní kamarády.

Až půjdeme do školky, vezmete si vytištěnou fotku, pokud někdo nemá tiskárnu, domluví se s paní učitelkou na jiných možnostech. Z fotek si vyrobíme veselé Velikonoční tablo. které bude vystavené na dveřích v šatně zelené třídy.

 


 

KVĚTINOVÝ STROM

Ahoj, tak se ve školce teď nevidíme, ale jak víš zachviličku přijde jaro a b_115_0_16777215_0___images_stories_kvtinov_strom.jpgnáš třídní strom má zatím jen vločky, ty jsme sundaly i se stromem a čekáme, až nám Péťa umyje okna, abychom ho tam mohli vrátit. Na jaře uvidíme i stromy, které začínají kvést. Pokud se chceš přidat a  na náš strom vytvořit květinu dle tvé fantazie, určitě můžeš. Pokud nemáš doma barevný papír, můžeš si pro něj dojít do školky. U domečku na zelené zahradě je k vyzvednutí lepidlo i barevný papír.Na zelenou zahradu můžeš projít přes branku u velké zahrady, která je otevřená. Prosíme rodiče, nezdržujte se na zahradě déle. Až budeš mít květinu vytvořenou, přines ji, dej ji do boxu  i s lepidlem, a až budeme ve školce, pověsíme    ji na náš strom. Jsme rádi za každou květinu, kterou vytvoří děti samostatně. Můžete jim třeba předkreslit tvar a děti ať tvoří sami. Květiny by měly být oboustrané,abychom ve třídě i zvenku, viděli vaše krásné vývory. Ahoooj Adéla a Alice

 STAVITELÉ

Na úplném začátku programu jsme se podívaly na materiály, ze kterých se dům může postavit. Poznali jsme , že kdybychom postavili dům z papíru, mohl by nám uletět nebo by se mohl rozmočit. Takový dům by nám nejspíše nevydržel. Hodně nás bavila práce se sádrou, kde jsme si jednu cihličku vyrobili a odnesli domů. V prvním týdnu také poprvé přišla paní lektorka z Malé Technické Univerzity, která pro nás připravila pět setkání, ve kterých jsme se naučili více stavět z kostek Duplo, a dozvěděli se nové informace o stavitelích, různých stavbách atd.. V pátek jsme se podívali za nářadím takového řemeslníka a začali dlouhodobý projekt DIGI bez DIGI . V kostce je to pohybování po čtvercové síti předměty nebo i sebou samým. Na konci roku bychom mohli zvládnout naprogramovat robota tak, abychom ho na určené místo dopravili. Proto tento projekt bude probíhat až do konce školního roku. Nakreslili jsme hřebíky i kladivo a soustu jich v rámci CA zatloukli do dřeva. Ano, za zatlučení takového hřebíku, by Vaše děti i od Vás měly dostat velkou pochvalu. Je to pro ně opravdu těžký úkol, ale baví je to. Následující týden jsme začali pohádkou o Třech prasátkách. Hru jsme si zdramatizovali a děti ji hrály dokonce i při ranních hrách v dramatice bez vedení pedagoga. V tělocviku jsme se dočkali také bourání a demoliční čety. Děti si moc užily skákání na míčích a u toho jsme si pouštěli písničku Dělání, dělaní, kterou jsme se ve čtvrtek naučili. Určitě děti potěšíte, když si s nimi písničku zazpíváte. Zeptejte se jich, s jakým hudebním nástrojem písničku zpíváme a pokud na něj taky hrajete, zeptejte se, ve třídě Vám určitě dáme správné akordy. V pátek jsme zavítali do vesnice a tvořili domy podle vlastní fantazie. Obtiskli jsme svůj nakreslený dům a pokračovali v rozvoji projektu DIGI bez DIGI. Další týden pokračoval stavitel se stavěním mostů. V pondělních centrech jsme opakovali, co už jsme se naučili a doprocvičili vázání cihel. Možná občas zapomeneme, co to je, ale to nevadí, budeme to procvičovat celý život. Třeba jednou takový dům postavíme z opravdových cihel. V úterý jsme v tělocvičně postavili velké cirkusácké šapitó, to je totiž také takový dům, ale pro zvířátka a pro klauny a pro koho ještě? V CA jsme vytvořili lva, namalovali tygra, který nám prozářil dveře do šatny a moc se dětem povedl. Pozooor Masopust přišel i k nám. Povídali jsme si o tom, co to slovo znamená, a naučili se parádní masopustní písničku, která děti ohromně baví a vždy se u ní popadáme za bříška (smíchy). Přišli jste v nádherných maskách, děkujeme rodičům, kteří dali na naše rady a dodrželi masky, které patří do masopustu. S dětmi jsme se o tom hodně bavili a některé masky bohužel byly nevhodně. Děti to poté nesly celkem těžce, když jim někdo řekl, že není převlečený na Masopust. Vaše děti v kostýmech hrály různé soutěže ve dvojicích i samostatně. Z důvodu toho, že jsem chyběla přesunuli jsme výpravu do knihovny na 25. 2. a snad již tento termín klapne.

Možná Vás napadlo, jak takové zimní sporty mohou paní učitelky propojit se tématem stavitelé. Nezapomněli jste, že nejdříve musí být postavený pevný kopec? A že sloupy jsou stejné jako na lanovce? Takže jsme se v pondělí zaměřili na lyžaře a snowboardisty. Musíme vyzdvihnout práci v ateliéru, kde se nám děti opravdu hodně zlepšují. Tpovací technika dopadla parádně a obrázky se moc povedly. Jak to máte doma s počítáním? Ve školce to vypadá, že děti zvládají napočítat do pěti na jedničku, až na ty barvy. To jejich pojmenovávání některým z nás stále dělá neplechu. V úterý jsme se koulovali v tělocvičně a naučili se házet spodem i vrchem. Když budete doma zkoušet, budeme určitě rádi. Ve čtvrtek jsme prošli různé terény – sníh, led, bláto i suchá místa. Naučili jsme se odraz při přeskakování rozvodněných potůčků a pořádně se unavili. Pozor na vhodnou obuv na výpravy. I když je mokro, holinky nejsou pro děti na výpravy vhodné. Bolí je z nich nohy a bývají často odřené. V pátek jsme vbruslili na zimní stadion a podívali se na krasobruslaře.Doufáme, že další týdny budou tak příjemné jako tyto.

Co se povedlo a co nás trápí:

Již jsme zvládly nandávat sněžné pásy i jednu rukavici, což nám pomohlo k tomu, být dříve venku. Velká chvála patří i Vám rodičům, jsme moc rádi, když se nás doptáváte na informace, které potřebujete od nás vědět, a děkujeme Vám za správný výběr kostýmů. Také jsme si všimli, že už víte i informace z centrální nástěnky, kterou průběžně čtete, což je pro nás velké plus. Děkujeme také za rychlé reakce na lopaty na sníh, všem co si vzpomněli.

Často nás trápí boty na výpravy. Znovu připomínáme. Nejlépe pevnou trekovou obuv, se kterou se dětem bude pohodlně chodit v různém terénu. Vnímáme, že se ve stříhání se všemi dětmi posouvám, ale pokud nás podpoříte doma, budeme Vám za to vděčné. Cítíme, že v úchopu nůžek mívají děti celkem zmatek.

Kdyby měl někdo z Vás rodičů chuť určitě se zapojte do našeho TVP Rok s povoláním. Příští týden nás čekají záchranáři, poté řidiči atd. Kdyby jste si někdo chtěl udělat kratičkou přednášku nebo jen přinést předměty a ukázat je dětem,po domluvě, který den,jste vítáni. Tento projekt trvá celý rok a zatím se moc rodičů nepřihlásilo, tak doufáme, že to v příštích měsících nějak napravíme.

Jestli najdete doma kratší prkýnka, do kterých bychom mohli zatloukat, moc Vám poděkujeme. Celkově, kdyby náhodou jste měly doma jakékoliv materiály (papíry,korkové zátky,třpytky,  bavlnky, vlny, korálky, knoflíky dřeva, vše co Vás jen napadne), které Vám doma překáží, uvítáme je. Tvoříme s dětmi z různých materiálů, a kdybychom je nevyužili hned, něco z nich určitě vymyslíme. Moc děkujeme. Také začneme více pracovat na zahradě, sázet květiny, zeleninu a zkrášlovat její prostředí, kdyby Vás něco napadlo přinést, po domluvě určitě můžete. 

JAK PROÍHALY SEMINÁŘE S MTU?

Malý architekt

 • Naučili jsme se, co všechno takový dům musí mít (základová deska, obvodové zdi a střecha). Jak vázat cihly, aby nám dům nespadl.
 • Četli jsme v technickém výkresu.
 • Zjistili jsme kdo je architekt a postavili vlastní budovu.
 • Podle návodu jsme postavili obvodové zdi domu i jejich příčky.

Stavitel města

 • Jakou infrastrukturu máme v naší obci? Obchod, knihovnu a další zeptejte se dětí, jestli si na nějaké budovy nevzpomenou.
 • Umíme rozpoznat mapových značek (obchod, policie, hasiči, knihovna)
 • Zakreslovali jsme domy do mapy i stavěli vlastní obchod.

Stavitel mostů

 • Postavili jsme veliký most, po kterém jsme se prošli.
 • Máme nové informace o Karlově mostě v Praze a stavíme jednotlivé pilíře podle návodu.
 • Pokusem jsme zjišťovali, jaké předměty plavou a které neplavou.

Malý zpracovatel odpadů

 • kde končí všechen odpad?
 • co je to recyklace a co do běžného odpadu nepatří
 • postavíme skládku včetně odvětrání a izolace
 • praktická ukázka recyklace papíru

Malý energetik

 • Jaké elektrárny vyrábí elektřinu? To již vaše děti znají. Zkuste se jich doma zeptat, jestli si to pamatují. Vyrobili jsme elektrárnu a přivedli elektřinu do našeho města.
 • Z čeho vyráběla naše elektrárna elektřinu?
 • Postavili jsme budovy a  mosty do našeho města.
Všechny fotografie naleznete na https://ms-doubravka.rajce.idnes.cz/.

 


 

ASTRONOMOVÉ

Začalo druhé pololetí a tak i my se snažíme k dětem přistupovat. Našim hlavním cílem na druhé pololetí je uvolnění celé ruky a zápěstí a úchop tužky.  Každý týden budou mít ráno připravený jeden úkol s kreslením a druhý úkol především na stříhání. Na konci roku by každý měl zvládnout vystřihnout jednoduché geometrické tvary (kruh, čtverec, obdélník).  Také pro každé dítě máme určený individuální cíl, na který se můžete zeptat, pokud jsme Vám ho již neřekli.

Vesmírné týdny jsme zahájili přivítáním nového roku, rachejtlemi, ohňostrojem a vše co k novému roku patří. Moc bychom chtěli pochválit děti za rachejtle z čísel, které již zvládají na jedničku. Ohňostroj Vám možná přišel nepovedený, ale dětem dal hodně práce a vyzkoušeli si něco nového. V úterý jsme si v tělocvičně zahráli na krále a královny. Cvičili jsme s knížkou a vyčetli dávný příběh. V centrech hráli společenskou hru tři králové, u které jsme zjistili, že zapomínáme počítat políčko, na kterém již stojí kamarád. Na velbloudy jsme se podívali v ateliéru a zjistili jsme, že to není úplně jednoduché, ale popasovali jsme se s tím. Ráno jsme kreslili hlavu krále a odpoledne vystřihovali hvězdu. Ve čtvrtek jsme šli na dlouhou výpravu k některým z Vás domů. Děkujeme, že jste nám to umožnili a připravili pro nás nějakou dobrotu. My jsme Vám za to zazpívali písničku o třech králích a napsali písmenka na zeď. V pátek jsme se vypravili za hvězdou. Ráno jsme vystřihovali hvězdu. Pozorovaly jsme je dalekohledem a hledali různé názvy souhvězdí. Postavily jsme také hvězdné nebe z geometrických tvarů, což nebylo úplně jednoduché.

Další týden jsme začali navléknutím vystřižených hvězd na provázek. Naučili se novou písničku o vesmíru – naše země kulatá je a zahráli si na cajchony . Mimozemský legrační tělocvik nám přivedl tolik smíchu, že jsme se až za bříška popadali. Mimozemské příšerky jsou nepřekonatelné. Zkusili jsme již spolupráci ve dvojici a byla perfektní. Na závěr jsme hráli hru v družstvech, která nám bohužel moc nešla, ale pokud ji natrénujeme, budeme si ji moct zahrát i venku, až nebude sníh. Ve středu jsme modelovali Měsíc, pekli keksové planety i malovali zeměkouli. Doufáme, že se Vám obrázky budou v pondělí na nástěnce líbit. Ve čtvrtek jsme vyšli na „bobovací tour“. Náramně jsme si to užili a dovršili bobování na hřišti na prudším kopci dolů. Bohužel se nám lopaty zlomily a tak jsme prostřednictvím nástěnky poprosili, kdyby náhodou někdo nějaké lopaty měl navíc, rádi ve školce uvítáme. V pátek jsme se vydali za astronauty a jejich raketou. Jak to dopadlo? Zeptejte se dětí, rádi Vám informace určitě řeknou. Zeptejte se třeba, jak je možné že raketa vzlítne, co k tomu potřebuje. Jsem přesvědčena o tom, že některé děti si to budou pamatovat.

Co se povedlo a co nás trápí:

Moc děkujeme za penízky z jarmarku. Již nám přišla hasičská stanice i knížky, které jsme objednali. Také děkujeme za umožnění tříkrálové výpravy po vašich domech.

Jak jsme již psali na nástěnce:

Čtěte centrální nástěnku. Jsou tam důležité informace pro chod celé mateřské školky.

Prosíme o podepsání rukavic a kontrolu, zda-ly jsou opravdu Vaše ty, co máte doma. Také kontrolujte, aby děti, které jsou odpoledne, měli možnost si vzít rukavice i oblečení suché, kdyby nám na podlaze či na sušáku neuschlo. Je dobré, aby děti každý den měly něco na převlečení, pokud jim kombinézy či oteplovačky propustí nějakou vodu dovnitř. Především náhradní ponožky či tepláky.HOSPODYNĚ

První týden jsme zahájili zapálením druhé adventní svíčky na věnci a také JARMARKEM. Moc děkujeme, za dobroty, které jste přinesli i za dobrou náladu. Dětem se představení písniček moc povedlo, doufáme, že i vás zahřálo u srdce, jak jsou vaše děti šikovné. Doma je ještě pochvalte, odvedli před tím spoustu práce. I s výrobky, které jste si odnesli v balíčku. Z penízků, jak jsme již říkali, objednáme dřevěnou hasičskou stanici, autíčka a knížky. Vůbec jsme ani nedoufali, že se vybere tolik korunek na tolik věcí. Vybralo se 2 662Kč a za to vám děti opravdu děkují. V úterý jsme v tělocvičně uklízeli s prachovkou a vytvořili ze sebe mop, vyklepali koberec a zametali odpadky do koše místo koštětem, hokejkou. Povídali jsme si o Betlému, jak k nám ježíšek přišel na svět, a tvořili ho z přírodnin. Ve čtvrtek k nám přijelo divadélko Kůzle s pohádkou „Vánoce s Kůzletem“. Myslíme si, že si to děti náramně užili. V pátek jsme pokračovali v duchu uklízení a zdobení domečku. Vyráběli jsme koště, pověsili barevná světýlka, vytvořili adventní věnec, i jsme se naučili recept na perníčky.

Druhý týden jsme zapálili další adventní svíčku. Již třetí. Naučili jsme se písničku „Ježíšek“ a tou jsme děkovali Ježíškovi za to, že nám nějaké dárečky určitě přinesl, Jak jsme viděli pod velkým školkovým stromem v hale, který jsme zdobili ozdobičkami z krepového papíru. Dozvěděli jsme se, co by děti chtěly najít pod stromečkem doma, a nechali jsme Vás do seznamu nakouknout. V úterý k nám přišla paní Pačesová se zvířátky, které má doma. Paní Pačesová má opravdu velký výběr a pro tentokrát vybrala ježky – ježek ušatý a ježek africký. Vysvětlila nám, kde tito ježci u ní doma bydlí a proč ještě nejsou schovaní pod listím a dávno nespí. Se zájmem děti pozorovali, i si ježky pohladili. Někteří trochu opatrněji, ale zvládli jsme to všichni. Se středečními centry přišla klidná atmosféra andílků, kteří nám pověděli o novině v městě Betlémě, ozdobily jsme je hvězdami a přidali svatozář. Kouzlili jsme s vodovkami a voskovkou. Měl zde vyjít anděl. Někomu se to povedlo někomu méně, ale rozhodně se z toho nebortíme. Na výpravě jsme ozdobili několik stromů dobrotami, které jste pro zvířátka přinesli. Moc si Vážíme toho, jak jste vše nachystali. V pátek přišel Ježíšek, plno dárků pod stromečkem a plno rozzářených očiček. Tenhle výraz vašich dětí je nezapomenutelný a my Vám s Alicí moc děkujeme, že jste i nám umožnili dětem udělat nádherného ježíška. Věřili byste, že vydrží vaše děti dvě hodiny nadšeně sedět a pozorovat, co najdeme zrovna v tom dárečku, který rozbaluje kamarád? Ano opravdu to umí a to do jednoho. Sice jsme nestihli jít ven, ale tyhle chvíle nám už nikdo nevezme. Doufáme, že vy budete mít také klidné svátky a rozzářená očka pod stromečkem. My v to věříme.

Následující týden si budeme hrát s novými hračkami, zaskáčeme si naposledy v tělocvičně a Všem popřejeme krásné svátky tak jako Vám. S velkým DÍKY za všechno, co pro nás děláte i za práci na malinkatých nedokonalostech vašich dětí.

Krásné svátky Vánoční přeje Alice a Adéla

  

RAZÍTKA SE JMÉNY

Pořídili jsme dětem razítka se jmény. Pro děti je to velký krok k jejich samostatnosti, nemusí čekat na podepsání od paní učitelky. Razítkování také podporuje rozvoj jemné motoriky. Povede se mi razítko správně otisknout?

Razítka jsme zaplatili z třídního fondu.

Cena jednoho razítka je 43,- Kč.

  

Jarmark

Vaše děti si pro Vás připravily spoustu krásných výrobků, které si dnes z jarmarku odnesete domu. Naši malí řemeslníci, by si za vybrané penízky chtěli do třídy koupit, bagr a hasičskou stanici.  Řemeslníci by chtěli za balíček dostat  100 Kč do pokladničky, kterou společně otevřeme ve třídě. Děti tak poznají hodnotu peněz a i si vyberou, co můžeme či nemůžeme koupit za peníze, které vydělaly.

  

ŘEMESLNÍCI

Období řemeslníků nás pohltilo tak, že máme spoustu výrobků a nevejdou se nám ani do standartního pytlíčku a tak budou některé výrobky vedle. Děti se moc těší, až budete mít jejich balíček s výrobky doma. Budou Vám moci ukázat, jak moc jsou šikovní a to můžeme potvrdit i my paní učitelky. Děti opravdu moc bavilo tvořit a těší se, až si koupíme nějaké hračky do školky za penízky, které za balíček od Vás dostaneme.  Také máme připravenou písničku pro Vás na náš jarmark a ještě jedno překvapení. Určitě se na všechny těšíme. Doufám, že si každý z Vás najde čas, aby na chviličku přišel a nasál vánoční atmosféru. Rádi ochutnáme vaše vánoční dobroty, popovídáme si i si třeba zazpíváme nějaké Vánoční koledy s rádiem. Prostě Jarmark, jak má být. Těšíme se na Vás 7.12.2020.

Co se povedlo a co nás trápí:

Především moc děkujeme, za kladívka, které nám přinesl jeden tatínek do třídy.  Je to zároveň i zpětná vazba pro nás, že někdo web čte. Kladívka využíváme a snažíme se s dětmi zatloukat hřebíky do dřeva, což není úplně jednoduché, ale zvládají to. Děkujeme za CD s písničkami a pohádkami. Pokud by ještě někdo z vás chtěl nějaké pohádky na CD přinést, budeme rádi.  Školkové pohádky už máme naposlouchané a občas u nich už v postýlkách děláme neplechu.

Oblečení a zima už přišla k nám. Rodiče POZOR! Nastává období rukavic, čepic, nákrčníků i kombinéz. Prosíme, zkoušejte doma oblékání kombinéz. Nejjednodušší je pro děti položit si kombinézu na zem, sednout si do ní, strčit nožky do nohavic a ještě než se zvednou, strčit ruce do rukávů až potom se zvedají. Rukavice každoroční boj. Máme tu 20 dětí, což znamená 40cet rukavic.  Zjistěte, jaké rukavice zvládne vaše dítě obléct. Osvědčily se nám palčáky. Jednu zvládnou nandat a druhou pomůžeme. Prstové rukavice, kdo neumí nandat, jsou opravdu náročné a my tím ztrácíme v hale spoustu času. 

JARMARK ZELENÉ TŘÍDY

v PONDĚLÍ 7.12. na malé zahradě proběhne jarmark zelené třídy.

Co nás čeká?

od 15.30 - můžete přijít na zelenou zahradu

16.00 Začátek krátkého programu a možnost zakoupení výrobků, které děti vytvořily

Povídání a pojídaní dobrot, které můžete s dětmi napéct, nebo přinést trochu ovoce nebo zeleniny.

Sdílení předvánoční atmosféry

17.00 konec

(V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá na čtvrtek 10.12.)

  

METEOROLOGOVÉ

Dva týdny s počasím Větrné, deštivé počasí jsme měli první týden. Podívali jsme se, jak takové podzimní počasí může vypadat. Jak se tvoří duha? Pro děti byl úkol dost těžký, ale nakonec to s velkou pomocí zvládly. Zpívali jsme také písničku o Lupínku a známou lidovou písničku Prší. Prší. S dětmi jsme si zahrály na hudební nástroje. V pátek jsme se do takového zimního počasí oblékli. Trénovali jsme barvy u nepromoků, Vytvořili jsme z listí skřítka Podzimníčka a Podzimničku, které nám dělají radost v šatně, a doufáme, že i Vám. Holinky a tisk listů na ně se nám sice moc nepovedl, ale pokud budete opravdu koukat, nějaký list na holínkách snad najdete.

Druhý týden jsme se posunuly v meteorologii k zimnímu počasí. Zjistili jsme, jaké podoby může mít sníh ,vločky ,mráz na okně i rampouchy. Většina dětí s rampouchy neměla velký problém. Děti zde střídaly velký a malý rampouch a to také bylo cílem. Byly jsme nadšeni , jak to zvládají děti, které k nám do školky teď nastoupily v září. V úterý jsme se v tělocvičně převtělili do koníčků a měly jsme i podkovy. Zvládli jsme překážkovou dráhu i celkem složité skoky vzad. Podívali jsme se na to, jak to bylo v legendě o svatém Martinu, a vytvořili v ateliéru nádherné bílé koně technikou tupování. Koníčkům jsme dali i podkovy a v bludišti hledali správnou cestu. Na výpravě jsme hledali podkovy a rozdělili se o ní s kamarádem. Do zimního oblečení jsme nahlédli v pátek, vytvořili čepice, šály i našli dvě stejné rukavice.

Co se povedlo a co nás trápí :

Chtěli bychom moc pochválit Vás rodiče, ale hlavně děti. Vidíme, že v oblékání děti dělají pokroky a opravdu se snaží zapínat si i zipy. Také vidíme, že někteří se do stříhání opravdu pustili, už jim nemusíme ani pomáhat. Těm, kterým to ještě nejde, nebo nezvládají úchop, prosíme, zkoušejte a trénujte doma.  Pokud byste něco potřebovali, klidně přijďte a zeptejte se. Kdyby měl náhodou někdo z tatínků doma navíc malé opravdické kladívko, rádi ho v zelené třídě přivítáme a budeme se společně učit zatloukat hřebíčky s větší hlavičkou.
 

SKLENIČKY

Prosíme rodiče, kdo má doma malou skleničku (bez etikety) např. od přesnídávky či yougurtu, aby si ji děti přinesly v pondělí 9.11.2020 do školky.Pokud jich máte doma více určitě budeme rádi, když i ty přinesete.

Děkujeme Adéla a Alice

 


 

TRAKTORISTI

Tři týdny s tématem traktoristi, byly pro Vás i nás velice hektické. Moc děkujeme za vaši rychlou reakci na jakékoliv změny za účelem udržení provozu mateřské školky. Jsme rádi, že děti mohly mít možnost jít po obědě, pokud to bylo z Vaší strany možno.

Co se povedlo a co nás trápí :

Vaše děti většinou již velice dobře zvládají postupy oblékání, což nám v šatně moc pomáhá. Děti jsou rychlejší a umí si o své potřeby i říct. Za to Vám moc děkujeme. Jsme rádi, že si některé děti už zvládají zapnout i zipy u mikin a bund. Budeme rádi, pokud na tom zapracují ostatní děti i doma, protože jak začne být venku chladněji, bude více věcí, co oblékat (punčocháče, nákrčníky, šály, rukavice i třeba kombinézy) a tak děti budou potřebovat více naší pomoci.

První týden jsme se podívali na pole, říkali jsme si, jaké stroje na poli můžeme vidět, proč se pole zorává a další zajímavosti. Bohužel jsme hned v úterý narazili na problém. Paní lektorka, která chodí do tříd a ukazuje různé živočichy, bohužel onemocněla a tak se nyní snažíme nalézt nový termín, aby o něj vaše děti nepřišly. Nebojte se, Den se zvířátky bude. Zjistili jsme, z čeho se skládá kukuřice a venku se moc povedlo loupání kukuřice pro naše zahradní obyvatele, králíčky. Bohužel jsme nemohli na výpravu s důvodu nemoci paní učitelky a tak jsme využili právě den na zazimování a úklid králíčků.

Druhý týden jsme na poli oraly brambory a povídali si o tom, jaký účel má na poli strašák a tak jsme se naučili písničku, Máme doma obludu, kterou jistě všichni znáte z filmu, Jak se krotí krokodýli. Pokud budete chtít, můžete ji doma s dětmi i trénovat. Budou určitě rádi, že ji znáte také. V tento týden také probíhalo focení, o kterém máte informace na nástěnkách a můžete je již přijít i zaplatit.  Moc nás potěšilo, jak děti již zvládají samostatnost v úklidu i při plnění úkolů.

Další týden jsme navázali i na svátky, které se k tomuto týdnu pojí a to především dušičky. Povídali jsme si o strašidlech, které známe a ze kterých máme i strach. V úterý jste si pro nás s dětmi připravili strašidelné masky, které řádili a plnili úkoly v tělocvičně. Moc jsme si tento den s dětmi užili a fotečky budou opět na konci měsíce na rajčeti. Také jsme různá strašidla počítali, dokázali jsme napočítat i do pěti, a budeme rádi, když s dětmi také budete počítat reálné situace (značky po cestě do školky, bonbónky, nebo třeba jen ukazovaly na prstíkách). Konečně jsme mohli uskutečnit výpravu. Cestou jsme sledovali podzimní výzdobu a sami výzdobu v lese vytvořili z různých přírodnin a barevných listů. Světla a stíny nás pohltily v pátek a moc děkujeme za baterky, které si děti do školky přinesly. Bez nich by tato hra se světlem nemohla být. 

STRAŠIDÝLKOVÝ TĚLOCVIK

V úterý 27. 10. bude probíhat v zelené třídě

v rámci dopoledního programu.

Děti mohou přijít v maskách již ráno.

Téma: strašidýlka, Halloween.

Masky stačí jednoduché, např. ze starého trička…

Děkujeme Alice a Adéla

 

Strašidelný průvod a Podzimní dílny jsou zrušené. 

DOKTOŘI

Máme za sebou první 4 týdny, ve kterých jsme se dozvídali spoustu věcí o pravidlech, hygieně i o samotných doktorech.

Co nás trápí:

Nepodepsané oblečení a také to, že děti nemají vždy správné oblečení vhledem proměnlivému počasí na věšáčku nebo na poličce.

První týden se nesl v duchu přivítání do školky. Nové děti měly krušnější začátky, ale překvapilo nás, jak rychle se začaly zapojovat a to i bez pláče či nářků. Již je jen pár dětí, které se ještě z odloučení neoklepalo. Nevěšte hlavu i tyto děti se začlení, jen jim to možná bude trvat o trochu déle.  Děti jsou velice šikovné, moc hezky si společně hrají a za to vděčíme Vám rodičům. Hra je pro děti to nejvzácnější, co mají a daly jste jim toho do vínku opravdu hodně. Na zahradě lítáme jako čertíci, ale dáváme pozor na ostatní kamarády, abychom je nezranili. Možná si občas nějaký ten šrám ze školky také přineseme.  Poznali jsme centra, ve kterých budeme pracovat i prostředí ve kterém se budeme s dětmi pohybovat.

Druhý týden nás čekaly nekonečně dlouhé třídní schůzky. Děkujeme za hojnou účast i pozornost po celou dobu třídních schůzek. Navazovali jsme nové přátelské vztahy, poznali tělocvičnu, i jak vypadá práce ve skupině. Namalovali jsme třídní kamarády, které jste objevili na dveřích ve třídě. Pověsili jsme i první obrázky vašich dětí v šatně. Ukazujte dětem, jak moc jste na obrázky pyšní, jak to zvládají a můžete jim i říci, co by na obrázku mohli malinko zlepšit. Jen s těmito informacemi zacházejte opatrně. Ptejte se jich, co dělali. Můžete se opřít i o program, který je pověšen na třídní nástěnce.

Třetí týden jsme se naučili, jak se chovat ve třídě, i jak bychom chtěli, aby se kamarádi chovali k nám. Zopakovali jsme si základy správné hygieny. Setkali sjem se při nádherném počasí na zahradě, opekli si vuřtíky a seznámili se s rodiči, které ještě neznáme. Možná jste navázali i vy nové přátelství. Opékání se opravdu povedlo. Jsme moc rádi že jste přišli a podpořili děti v pozitivním vztahu ke školce, i když jste třeba přišli jen na chviličku, opravdu si toho vážíme. Ve čtvrtek k nám přišla maminka od Alice (naší školkové kamarádky) a vyprávěla nám o tom, jak si správně čistit zoubky a také kdy. Moc děkujeme, že jste k nám přišla a měla chuť se zapojit. Děti po komunikaci s rodiči, začaly čištění zoubku brát opravdu vážně. Na výstavce jste mohli vidět vyrobené kartáčky s kelímkem. Pokud můžeme poprosit, nechávejte výtvory na výstavce, dokud je nedáme k Vám na poličku. Děti s rodiči poté nemají co prohlížet a šatna se zdá být prázdná. Jsme rádi, že dětem dáváte možnost po náročném týdnu jít ze školky v pátek po obědě. Mají se na co těšit a zároveň nepřichází o čas s Vámi.

Čtvrtý týden na téma DOKTOŘI, nás provázeli obvazy, lékárníci, záchranka a další pomůcky, které doktoři používají. Obrázky znovu najdete v šatně na závěsných sítích. Ve čtvrtek děti navštívilo DIVADÉLKO KŮZLE. Moc si to užili a doufáme, že doma vyprávěly, co v divadle viděly. Moc děkujeme všem rodičům i za to, jak se urychleně zapisovali na termíny OREGONA. Opravdu jste byly velice rychlí a tak nám zbývá dotáhnout pouze pár setkání. Jsme rádi, že jste k nám byli otevření a nebáli se s námi komunikovat i o závažnějších situacích. Následující týdny nás čeká téma, TRAKTORISTI, kdyby někdo chtěl, může se s námi znovu zapojit a přijít za dětmi. Krásný prodloužený víkend. 

„OREGON“

Vážení rodiče, rády bychom Vás pozvaly na společné setkání při individuálním pohovoru o Vašem dítěti.

Pohovor je zhruba na půl hodiny a vyplníme při něm společně dotazník z oregonské metody pozorování dítěte. Dotazník je nástroj na mapování posunu dítěte a rozvoje jeho učení ve všech oblastech. Tyto záznamy nám umožní sdílet s vámi informace týkající se pokroků dítěte a společně vytvářet dlouhodobé a krátkodobé cíle pro výuku dětí.

Na nástěnce zelené třídy je tabulka, zapište se, prosím, kdo má možnost využít nabídnuté časy. Každý týden bude tabulka aktualizována. Osobní pohovory bychom měli zvládnout do poloviny října prosince, abychom s výsledky dál mohli pracovat.

Na pohovor přijďte bez dětí.

Na setkání s Vámi se těší Alice a Adélka


Vážení rodiče,
třídní schůzky proběhnou v úterý  8.9. v 18.00 v zelené třídě.
Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí.
Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si, prosíme, zjistěte od ostatních rodičů.

Těšíme se na vás
Adélka, Alice a Jana


b_200_200_16777215_0_https___encrypted-tbn0.gstatic.com_images_q=tbn_ANd9GcSdvSz0blJY-vpfY2eVPOed5xJh2rH8LriQ2w_usqp=CA.

Vážení rodiče,

vítáme Vás po prázdninách v zelené třídě. S některými se potkáme druhým rokem a někteří z Vás s námi začínají poprvé. Těšíme se na všechny a věříme, že při vzájemné spolupráci si děti užijí spousta pohodových dnů ve školce.

Jak to u nás funguje:

Školka se otvírá v 6:45 a cca do 7:30 jsme spojeni ve třídě dozorujícího pedagoga. Poté přecházíme do naší třídy a děti si vybírají hru dle jejich zájmu, záliby.

Příchod do školky je nejpozději v 8:30. Pozdější příchod není akceptován z důvodu narušování chodu třídy. Program začíná cca v 8:45. Doporučujeme příchod dříve než v 8:30. Budete – li chodit na poslední chvíli, děti si nestačí s kamarády pohrát a nastartovat se tak správně na program.

Dopoledne:

zhruba do 10:00 máme dopolední program, aktuální plány najdete vždy na nástěnce naší třídy. Poté odcházíme ven.

Každý čtvrtek nás bude čekat výprava. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obutí do lesa, použití repelentu necháme na vašem uvážení. (První týden na výpravu nejdeme.)

Tělocvik máme v úterý, opět prosím myslete na vhodné oblečení na sport

(ne řetízky, ne sukně, šaty).

Odpoledne:

Svačina je mezi 14:15 -14:45 a poté odcházíme ven. Cca od 15:00 nás najdete na zahradě. Vyzvednutí dítěte hlaste pí. učitelce, při odchodu ze zahrady prosím, dohlídněte na úklid hrníčku dítěte. V případě špatného počasí jsme do 15:30 ve svých třídách, poté v tělocvičně a v oranžové třídě.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K REŽIMU DNE:

 • Omlouvání dětí do 7:45  SMS 776327585
 • Příchod do 8:30 (lépe dříve)
 • Obutí - pevné (ne černá podrážka, ne pantofle)
 • Dlouhé vlasy, prosím sepínejte, česejte (překáží při práci)
 • Út - tělocvik (vhodné oblečení – holčičky ne sukně, šaty, šperky)
 • Ćt - výpravy do lesa – nutná pevná obuv, vhodné oblečení do lesa
 • Odpočívání: pyžamko
 • Důležité informace najdete na webu školky. Aktuální informace o naší třídě jsou ve složce Zelená třída a na naší nástěnce.

S dotazy se obracejte na nás nejlépe ráno do 8:00 či při vyzvedávání dětí.

Vaše třídní učitelky Adéla a AliceJoomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template