D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová


Školní rok 2018/2019

 

CESTA ZA POHÁDKOU

Pohádkový týden byl plný návštěv. V pondělí nás navštívila ježibaba z perníkové chaloupky. Postavili jsme jí chaloupku, vyrobili perníčky na střechu a získali jsme nové informace o Jeníčkovi a Mařence. Již už víme, že ježibaba je nikdy nesnědla. V úterý nás navštívili policisté. Zopakovali jsme si pravidla na silnici i mimo ní.  Prohlédli jsme si policejní auto a slyšeli jeho sirénu, což byl pro nás velký zážitek. Největší počet návštěv byl ve čtvrtek. Kdy nás navštívilo nespočet pohádkových postav z různých pohádek. Ano, byli to vaše děti v maskách, které nám vzali dech. Dokonce nám jedna z červených karkulek upekla i bábovku, kterou jsme si s dětmi vychutnali na zahradě. V tělocvičně jsme si zazpívali,vyřádili se a  zahráli si spoustu her. Nejvíce nás bavila hra na záchranáře. Na zahradě jsme hledali poklad kapitána Hupa (mého nadřízeného) a stavěli pro něj pirátskou loď..

 


VÍTÁME JARO

Příští týden ve školce přivítáme jaro. Naším hlavním úkolem po celé jarní a letní období bude péče o naši zahradu. Zalévání, sázení i pěstování různých rostlin, na kterých budeme pozorovat změny v přírodě. Péče o zahradu je především proto, abychom navázali blízký vztah k přírodě a ekologii.

Bylo by hezké, kdyby se rodiče připojili k osázení skalky, samozřejmě se svými ratolestmi. Vaše dítě si bude kytičky, kterou s ním zasadíte, více vážit a s větší radostí o ní pečovat. Květinu si na skalku můžete přijít zasadit v době před nástupem do školky od 6:45 do 8:30, po obědě od 12:15 do 12:45 nebo po svačině od 15:00 do 15:30. Ve dnech od 18. března do 18. dubna. Kvůli špatné půdě nedoporučujeme zasazovat náročnější květiny, mohlo by se stát, že nevykvetou a Vašemu dítěti by to mohlo být líto.

Doufáme, že se nám skalka bude plnit nádhernými květinami, abychom měli s dětmi co pozorovat a zalévat. Všem za účast předem děkujeme Adéla a Alice.


 

PLANETA BEZ VODY

Minulý týden jsme se podívali na planetu bez vody. Poznali jsme její povrch, obyvatelé i živočichy, které na ní můžeme najít. Byli jsme spojení s oranžovou třídou a velice nám to pomohlo. Děti v ní doslova „rozkvetly“. Jsou soběstačnější, nebojí se požádat starší kamarády o pomoc a to je pro nás velký posun. Doufáme, že nám vše půjde tak jako minulý týden. Nemůžeme vynechat výpravu, na které jsme založili křovácký sněm, který se uskutečnil na slunném paloučku v lese. Sedli jsme si na vyhřátou hlínu a diskutovali o tom, z čeho bychom mohli postavit naší chýši, která nás ukryje před sluncem. Z čeho takové chýše jsou? Optejte se vašich dětí, rádi Vám to určitě řeknou.


 

Vážení rodiče,

v průběhu těchto dvou týdnů navštěvují děti ze zelené třídy oranžovou třídu, kde jsou propojeny s mladšími dětmi z této třídy. V pondělí jsme si s dětmi povídali o tom, jak je fajn, že mají možnost pohrát si s jinými hračkami, než mají ve třídě, poznat kamarády z oranžové třídy. Toto propojení vnímáme velmi pozitivně. Většina dětí se v příštím roce posune do medové nebo oranžové třídy a nyní má zcela přirozenou možnost se s větší třídou seznámit, poznat i jiné paní učitelky, další kamarády.

Máme za sebou zatím 1. společně strávený den a myslíme, že jsme si ho všichni užili. Naši mladší kamarádi ze zelené třídy úžasně zvládli centra, dokázali, že jsou samostatní a poměrně rychlí při jedení i převlékání. Změny zvládli hladce, nebyli zmatení.

Při pobytu v oranžové třídě si děti nečistí po obědě zoubky, jen si opláchnou ruce a ústa.

Těšíme se, že si těch propojených 14 dní společně užijeme a všechny děti z nich vytěží co nejvíce zážitků a osobních posunů.

 


 

Shrnutí prvního pololetí:

Máme za sebou první pololetí. Poznali jsme nové kamarády, nové prostředí, zvykli jsme si na jiný režim, než byl doma a dokázali jsme se odloučit od našich maminek a tatínků na čas nezbytně nutný. Děti začínají spolupracovat mezi sebou. Nechodí s každou maličkostí za paní učitelkami a ptají se svých kamarádů. Pomocí komunikace vytváří nové hry, někdy i ,,lumpačivé".   Komunikaci začínají brát jako hlavní prostředek domluvy. Venku řádíme na motorkách, bobech a vytváříme velkolepé stavby z písku či sněhu.

Cíle na druhé pololetí:

Z předchozích konzultací, Oregona a našeho pozorování se budeme následující pololetí snažit především o rozvoj spolupráce a komunikace mezi dětmi, což je základní věc pro celý život. Pozorování, které jsme vytvářeli nám pomohlo zjistit trochu více o vašich dětech. Každé je jiné a v různých oblastech na jiném stupni. Také jsme zjistili, že děti, které chodí pravidelně, jsou v oblastech mnohem dál než děti, které do školky pravidelně nechodí.

Našim cílem bude pracovat na problémových oblastech a rozvíjet ty, které jim nejsou úplně vlastní. Pokud budete chtít, můžete se v průběhu února přijít na zpracované pozorování vašeho dítěte podívat, abyste věděli, jak vaše dítě vidíme my i s čím nám můžete pomoci doma. Další z našich cílů je úchop neboli držení tužky, snaha bude především o zafixování správného úchopu. Stříhat s nůžkami a lépe jim porozumět. Posledním velkým cílem je, aby děti do školky chodily rádi a aby si odnesli domů nové zážitky z učení. Prožitkové učení je součástí naší vize. Děti nevědí, že se něco učí.

Prosba pro rodiče na další pololetí:

Děti už jsou velké. Zvládají se oblékat samy. Chápeme, že čas strávený v šatně je pro Vás dlouhý, ale opravdu je důležité, nedělat z dětí miminka.  V klidu si sedněte a čekejte. Jsme velcí a ukážeme Vám, jak se zvládáme oblékat i obouvat sami.  Opravdu to umí. Často Vás v šatně jen zkoušejí.

Těšíme se na další půlrok Adéla a Alice


 

TÉMA: RÁKOSNÍČEK A HVĚZDY

11.2 - 15.2.

Minulý týden jsme se podívali do vesmíru. Vytvořili vlastní vesmír s barevnými planetami, který nám pomohl s rozvojem naší fantazie a kreativity. ,,Země je kulatá a místa je tu dost". Máme nové poznatky o planetě zemi. Také jsme přistáli na blátivé planetě, která nás pořádně utužila. Svalíky na nožičkách nám pomohli se vrátit do školky na výborný oběd a zjistili jsme, že už nejsme tak malí a zvládneme skoro všechno. V duchu planet děti řádily i ve čtvrtek. Centra na téma Slunce ukázaly naše slabé i silné stránky. A v pátek jsme se vyřádili v tělocvičně s Janou. Odpoledne nám svítilo sluníčko, takže jsem si užívali nádherný prosluněný den.

  

DOCHÁZKA V TÝDNECH JARNÍCH PRÁZDNIN

25. 2. – 1. 3. a 4. 3. – 8. 3.

Všechny děti ze zelené třídy budou chodit oba dva týdny do oranžové třídy. 

Vážení rodiče,

prosíme vás o spolupráci. Máme nemocnou učitelku a budeme děti na odpočívání spojovat. Pokud můžete, berte si děti domů po obědě.

Zejména ve čtvrtek je to pro nás důležité. Děti z medové a oranžové třídy mají s rodiči otevřené dílny a má pršet, takže hrozí, že nebudeme moci jít ven.

Děkujeme vám

 


 

TŘÍKRÁLOVÝ PRŮVOD

Ve středu 9.1. dopoledne

půjdeme Tříkrálový průvod Doubravčicemi. Pokud byste měli zájem, abychom vás navštívili, napište se do tabulky na nástěnce zelené třídy.

 


 

Prodej výrobků na vánočním jarmarku

Vzhledem k velké nemocnosti dětí i pedagogů zelená třída nebude mít vlastní stoleček na jarmarku. Výrobky dětí ze zelené třídy si můžete koupit

u stolečku třídy medové.

Pokud na jarmark nepřijdete, výrobky dětí si můžete koupit během příštího týdne ve školce.Vánoční jarmark

V sobotu 1. prosince je v Doubravčicích rozsvěcení stromu a jarmark. Děti ze zelené třídy letos nevystupují, ale na jarmarku prodávat  budeme. Příštích čtrnáct dnů v rámci center vyrábíme věci, které si můžete koupit. Pokud někdo z vás rád peče a má čas, můžete nás podpořit a upéct třeba perníčky, muffiny... prostě něco dobrého, co by se na jarmarku dobře prodávalo. Řekněte nám, ať víme, s čím můžeme počítat. Děkujeme.

Za peníze utržené z prodeje koupíme hračky do naší třídy.

LISTOPAD

První výprava se nám povedla, počasí přálo a my jsme strávili skoro hodinu v lese. Děti stavěly domečky pro skřítky, trefovaly se šiškami do stromů a zkoumaly přírodu. Příští týden je ve středu akce Bubnování. Je nám líto o výpravu přijít, proto se chystáme do lesa ve čtvrtek 22.11.

 

Ve středu 14.11. se chystáme na první výpravu do lesa. Dejte, prosím, dětem pevnou nepromokavou obuv vhodnou do terénu. Oblečení zvolte přiměřeně počasí. Budeme dvě hodiny venku a téměř pořád v pohybu.

  

„OREGON“

Vážení rodiče, ráda bych Vás pozvala na společné setkání při individuálním pohovoru o Vašem dítěti.

Pohovor je zhruba na půl hodiny a vyplníme při něm společně dotazník z oregonské metody pozorování dítěte. Dotazník je nástroj na mapování posunu dítěte a rozvoje jeho učení ve všech oblastech. Tyto záznamy nám umožní sdílet s vámi informace týkající se pokroků dítěte a společně vytvářet dlouhodobé a krátkodobé cíle pro výuku dětí.

Na nástěnce zelené třídy je tabulka, zapište se, prosím, kdo má možnost využít nabídnuté časy. Každý týden bude tabulka aktualizována. Osobní pohovory bychom měli zvládnout do začátku prosince, abychom s výsledky dál mohli pracovat.

Na pohovor přijďte bez dětí.

Na setkání s Vámi se těší Alice 

ŘÍJEN

Od začátku října je s námi v zelené třídě nová paní učitelka Adélka. U dětí je velmi oblíbená a všichni jsme si na sebe rychle zvykli. Slibovali jsme, že s nástupem nové paní učitelky začneme chodit na výpravy. Trochu se nám výpravy odsunou. Paní učitelku Adélku čeká plánovaný zákrok v polovině října a nejméně dva týdny ve školce nebude. Na výpravy pravděpodobně začneme chodit až v druhé polovině listopadu.

Děti rychle rostou a stává se nám čím dál častěji, že oblečení je malé, trička nejdou převléknout přes hlavu, kalhoty tlačí v pase, případně oblečení je celkově těsné a dětem se špatně obléká. Děti jsou velmi šikovné, většině se již oblékání daří a mají z toho velkou radost. Prosíme, podpořte jejich snahu a dávejte dětem oblečení, které si snadno obléknou i sundají.

Prosíme o denní kontrolu šaten. Na pobyt venku si děti vždy mění tepláky, ty visí na háčku. Je také třeba kontrolovat dostatek náhradního oblečení (trička, tepláky, spodní prádlo, ponožky).


Vážení rodiče,
rodičovské schůzky proběhnou v pondělí 24.9. v 18 hodin v zelené třídě.

Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí. Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si budete muset zjistit.

Těšíme se na vás
Alice a Jana

Joomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template