D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová

Školní rok 2020/2021

Klíšťata

Dobrý den, píšu Vám zprávu ohledně klíšťat.

Pokud byste chtěli Vaše děti více před klíšťaty chránit, můžete si do školky přinést klíšťové náramky, které jsou v uzavíratelné krabičce či pytlíku, v poličce. Také můžete dětem dát do šatny mazací repelenty a poučit je, jak si je namazat Vaše dítě si náramek nebo mazací repelent vezme/ namaže vždy před odchodem na zahradu a vrátí při příchodu do pytlíčku/krabičky.

Osvědčené ve školce máme náramky, které pomáhají a zároveň manipulace s nimi je pro děti bezpečná.

Když jdeme na výpravu, tak stříkáme v době klíšťové všechny děti stříkacím repelentem my, abychom je před klíšťaty ochránili.

! STŘÍKACÍ REPELENT NENÍ VHODNÝ DO RUKOU VAŠICH DĚTÍ!

 • Možnost stříknutí do očí sobě i kamarádovi
 • Takovýto repelent aplikuje vždy pouze dospělý

 

  

Vážení rodiče,

z důvodu nemoci obou paní učitelek se ČTVRTEČNÍ DÍLNIČKY RUŠÍ.

Děkujeme za pochopení.

 


 

TŘÍDNÍ FOND DRUHÉ POLOLETÍ

Prosíme rodiče, aby nejpozději do 8.4.2022, zaplatili třídní fond na druhé pololetí ( Platí i pro rodiče nemocných dětí. ). Platba 400Kč.

  

OBLEČENÍ NA JARO

Vážení rodiče,

Vzhledem k přelomovým teplotám a nedávnému výletu píši článek ohledně oblečení na jaro. Teploty jsou zrádné a i my víme, že ráno je chladněji než odpoledne. Pokud neumíte vyhodnotit, jaké oblečení je správné dítěti připravit, můžete nechat obě varianty kalhot pověšené na věšáku.

V tomto případě bude na věšáku: bunda, mikina, kalhoty nebo tepláky na ven. Podle počasí děti dostanou pokyn, které kalhoty obléct. Podpořte je v tom, aby se přišli zeptat. Určitě již není taková zima, aby na sobě měly punčochy, legíny  nebo tepláky a navrchu ještě kalhoty. Do třídy přichází v teplácích nebo legínách a ponožkách (Zkontrolujte v šatně, zda-li mají vaše děti věci na převlečení, dost dětí z triček, trenek, kalhotek a ponožek v zimě vyrostlo.). Podpořte doma děti v tom, aby si vždy to, co mají dovnitř, převlékly do věcí na ven (Pravidlo: Ve třídě jiné tepláky než jsou na ven).

Při vyšších teplotách, budeme dětem dávat buďto:

 • Tričko a bundu
 • Tričko a mikinu

Venku je také už celkem teplo na hucule či zateplené boty i v dopoledních hodinách jsou teploty již okolo pěti stupňů, stačí tedy nějaké kecky, protože dost často mívají vaše děti zpocené nožky a neřeknou si o převlečení ponožek (Zjistíme většinou až před spinkáním).

 

  

Leden

Máme za sebou další měsíc. Jsem moc ráda, že s nemocemi již válčíme o něco lépe a do školky nás již chodí více. Ve třídě vidíme velké posuny dětí. Z velké části za to děkujeme i Vám, je vidět, že jste na tom i v domácím prostředí zapracovali. Již všechny děti se samostatně oblékají někdo s větší dopomocí, ale většinou již je naše pomoc malá. Děkujeme za reakci ohledně palcových rukavic, což dětem opravdu pomáhá a většina z nich si již alespoň jednu rukavici dokáže obléknout. Ve třídě vznikají nádherné hry, které vytváří samostatně bez pomoci dospělého. Děti spolupracují, pomáhají si a ten posun od září je veliký. Kooperace mezi nimi je obrovská. Mohu říci, že jsme všichni ve třídě kamarádi. Samozřejmě, že přichází nějaké problémy (především s porušování pravidel), které přes den řešíme, ale nejsou tak velké, abychom je s Vámi nějak museli řešit.  Situace řešíme komunikací s dětmi, pokud nějaký problém přetrvává, řešíme ho i uzavřením nějakého centra, na den či dva pro dítě, které ho porušuje. Někdy je pozorovatelem ostatních dětí, aby viděl, jak si ostatní děti se situacemi poradí, bez porušení pravidel. Děti, které do třídy chodí pravidelně, mají adaptaci ukončenou a můžeme pracovat na dalších věcech, které pomohou v jejich rozvoji.

Hlavním cílem dalšího pololetí bude rozvoj kresby a další části jemné motoriky (stříhání, b_130_0_16777215_0___images_stories_drzeni.pngnavlékání,korálkování…). Nejdříve musíme uvolnit ruku, různými kruhy a právě kreslením pomoci kroužků. Pokud doma budete kreslit pastelkou voskovkou, dbejte na správný úchop. I ten se budeme učit a fixovat. Pokud Vaše dítě drží nesprávně tužku, může se stát, že ruka začne být křečovitá. Budeme pozorovat vyhranění laterality (levák-pravák). Pokud lateralita nebude u nějakého dítěte vyhraněná, budeme potřebovat i Vaši pomoc, se sledováním.

Určitě jste si všimli, že ve školce ještě není paní učitelka Alice, kterou jste viděli na dnu otevřených dveří. Paní učitelka je dlouhodobě nemocná a zatím nevíme, kdy se nám do školky vrátí. Ve třídě se pro děti nic nemění a změny různých paní učitelek zvládají bez problémů. Jsme rádi i za podporu od Vás. V tento měsíc nás opouští paní učitelka Kamila. Moc jí děkujeme, že tu s námi strávila čas a dětem pomohla rozvinout se v různých oblastech.

 


 

Listopad / Prosinec

Poslední měsíce byly pro nás opravdu velice těžké: nemocné děti, nemocní rodiče, karantény i oslabený personál ve školce. Všem rodičům, kteří rychle reagují na jakékoliv změny ve školce na základě nástěnek či webových stránek, moc děkujeme. Tato situace není lehká ani pro Vás ani pro nás a snažíme se udržet provoz, co nejvíce to jde. Víme, že Vaše děti školku potřebují, potřebují kamarády, potřebují se dozvědět něco nového i se rády učí novým věcem. Jenže některé věci nezměníme. Změny ve školce řeší často i děti přijdou do jiné třídy, nemají tam svojí paní učitelku a podobně. Podpořte své děti v tom, že je to v pořádku, že se nemají čeho bát. V oranžové i medové třídě jsou například jiné hračky než v zelené, na velké zahradě zase spoustu nových kamarádů a také jiných prvků.

S dětmi i díky těmto různým manipulacím, často řešíme jejich zapomenuté hračky různě po školce. Proto jsme se s dětmi dnes domluvili, že bychom přestali nosit různé plyšáky, autíčka, knížky, dečky a tak podobně. Ve školce je opravdu hraček dost a nebojím se toho, že by si nemělo Vaše dítě, s čím hrát. Domluvili jsme se proto, že jediný den, kdy si děti budou moci přinést jednu hračku do školky je čtvrtek. V tento den budou v ranním kroužku probíhat ukázky tzn. Dítě ukáže svoji hračku, knížku a řekne, proč nám jí přinesl ukázat a co se mu na ní líbí.  Po ranním kruhu si ji odnese do šatny. Tyto ukázky slouží zároveň k rozvoji komunikace.

Za chvíli se přehoupneme do druhého pololetí a jsem moc ráda, že máme u většiny dokončené adaptační období a děti chodí do školky radostně. S tím nastává i fáze „rozjíždění“: zkusím co paní učitelka ještě dovolí nebo když na mě nevidí neví, co dělám nebo porušuji pravidla ve třídě a vím to.  Pokud jsou tyto fáze častější a opakující se (i po upozornění) může se stát, že v některém centru nebudou moci v ten den děti být a budou si muset najít hru jinde. Nastavování hranic je vždy důležité, a tak i my v mateřské škole nějaká pravidla dodržovat musíme. U některých dětí ještě není ukončený velký balík sebeobsluha především u oblékání, ale také se posouváme dopředu, i když jen malými krůčky. Vaše děti rozhodně dělají pokroky a nestojí na místě, jen někdo potřebuje na různé fáze více času, tak jako tomu je u dospělých.  Pokud je budete doma motivovat, aby se oblékaly sami, věřím, že v březnu už budou problémem jen ponožky či punčocháče. Zároveň velké díky rodičům, kteří pomáhají svým dětem tak, že jim v této nejoblékající době dávají do školky punčošky, a tak mají oblékací fázi snazší. Také dostatečně dost rodičů četlo o problému s rukavicemi a opravdu si děti do školky přinesly palcové rukavice, popravdě spadl nám kámen ze srdce, a dokonce dokážeme být i rychleji venku. Dříve jsme mluvili v zájmu sebeobsluhy i o práci s příborem. Tenhle balíček už máme opravdu za sebou a každé dítě se dokáže samostatně naobědvat. Děti jsou prostě šikovné.

Vánoce a vánoční čas je pro nás ve školce časem příjemných a milých zážitků a s tím se Váže i spojení besídka a jarmark. Takovým prvním balíčkem je Jarmark. Děti vyráběli a tvořily pro Vás výrobky a strašně moc se těšily, až si je odnesete domů. Doufáme, že Vám budou dělat radost. První překvapení, jak již bylo zmíněno je získaný fotoaparát od rodičů Miušky, takový dar jsme ani nečekali. Vybralo se 2 255Kč, a ještě čtyři balíčky čekají na své majitele. Moc se těšíme na zmíněné koníky se stájí a veterinářem a doufáme, že dokonce týdne už budou u nás ve školce. Besídka byla nádherná. Děti byly strašně moc šikovné je vidět, že je to moc baví. Jsem moc ráda, že i vy, rodiče, jste si našli čas a přišli jste se na ně podívat a načerpat trochu vánoční atmosféry. Následující týdny budou v duchu tajemství a čekání na ježíška.

  

Zimní období -  rukavice

Nastává období zimních rukavic, ke kterému se tento článek váže. Vaše děti začínají do školkyb_160_120_16777215_0___images_stories_staen_soubor.jpg nosit rukavice, které jsou prstové. Bohužel představte si 20 dětí, které si přinesou prstové rukavice, které neumí obléknout, neustále je sundávají a nandávají. Paní učitelky poté pomáhají se spousty prstíky, které se né a né trefit do správného místa.

Pokud Vaše dítě umí prstové rukavice nandat, ať si je do školky samozřejmě přinese. Pokud ne, prosíme Vás o pomoc, zakoupením „palčáků“ pro Vaše děti. Ulehčíte tím práci nejen nám, ale i svým dětem, protože palcové rukavice, by měly zvládnout nandat sami a cítí se tak velcí.

  

3. - 6. TÝDEN

Třetí  a čtvrtý týden nás provázela ještě pohádka "Bouda, budka" , kde jsme se naučili básničku o žabce. Děti si pamatují postavy z pohádky a zpívají písničku "Do školky". Výtvory se vždy postupně mění v šatně a vy si je můžete se svými dětmi prohlédnout. Čtvrtý až šestý tyden jsme zahájili pohádkou "O jablůňce" a dostali jsme se do sadu,sklizně ovoce i oříšků pro veverky. Bohužel v těchto týdnech hodně dětí onemocnělo a tak se program různě menil a i se spojovalo s jinými třídami. Nyní již doufáme, že se nám začnete vracet. Bylo nám ve třídě celkem smutno. Děti, které do školky docházeli zvládly bez větších obtížich přechody mezi třídami a to nás velice potěšilo.

Pro děti, které nebyly dva i tři týdny ve školce, může být nástup do školky "nový". Některé se znovu mohou adaptovat na prostředí i opouštění Vás jako rodičů. Nevyděste se vše společně zvládneme. Pokud si nebudete jisti zda-li dát Vaše dítě spát či ne zaptejte se Adélky nebo kolegyň ráno při příchodu.

Moc bych chtěla poděkovat i Vám za zapisování na "OREGON"  i za omluvení, pokud jste nemohli přijít. Nyní chybí posledních  pár rodičů. Po dokončení všech OREGONŮ Vám vložím souhrné informace z našich setkání.

Často jste se ptali na fotograii ze třídy. Můžete se podívat na rajče, včechny informace k tomuto webu najdete na velké nástěnce. Fotografie se vkládají postupně. Nově se na začátku měsíce objeví nová složka, s názvem měsíce a třídy, do které následně budou přibývat fotografie. Nyní naleznete na webu složku "Opékání špekáčků" a "září - zelená třída".

Omlouvání : Chtěla bych Vás požádat, aby jste se omlouvali na školkový telefon (776327585). Vím,že jste odemne dostali zprávu z mého soukromého čísla, ale pokud nebudu ve školce nebo mi bude začínat směna později, může se stát, že Vaše dítě nebude omluveno.

Těšíme se na Vás a doufáme, že následné týdny si s pohádkou užijeme a budeme moci psát více informací o tom, co se událo. Adélka

 


 

2. TÝDEN V ZELENÉ

Vážení rodiče,

máme za sebou druhý týden ve školce. Všechny děti překvapily, jak perfektně zvládají loučení s rodiči a přichází do třídy za kamarády. Dovedou si s kamarádem najít zajímavou hru. Hodně si hrají všichni pohromadě – zejména v kostkách vymýšlely zajímavé silnice a železnice. Všemožné výtvory, které děti ráno nebo v centrech dělaly, najdete na botnících v šatně.

V tomto týdnu si děti užily nejen centra, ze kterých najdete obrázky na nástěnkách, ale také zpívání a tělocvik v tělocvičně. Nedivte se, pokud nenajdete obrázek vašeho dítěte na nástěnce, mohlo si vybrat zábavu v jiném centru. Smile

V pondělí se nám z prázdnin vrátily obě želvičky, takže jsme si užili jejich pozorování, hlazení po krunýři a trhání pampeliškových lístečků k obědu. Využili jsme toho, že nás ve třídě bylo méně a vzali jsme želvičky vyvenčit na zahradu.

Zvířátka nás hodně bavila, tak děti často chodily krmit králíky do výběhů. Velkým lákadlem byly pracovní stroje, které jezdily kolem školky – traktor, popeláři…Smile

Od pondělí si děti budou program užívat zase se svou paní učitelkou Adélkou a s paní asistentkou Janou.
PŘÍBORY

Vážení rodiče,

děti se ve školce učí používat při jezení celý příbor. Říkáme si společně, kam se která část příboru chystá děti se rychle zlepšují v samostatnosti i v používání celého příboru. Někomu to jde snadno, někdo s příborem zatím bojuje, ale snaží se všichni. Smile

Pokud v těchto aktivitách děti doma podpoříte, výrazně přispějete ke zlepšování těchto dovedností a děti se budou cítit jako velké a šikovné. Smile 

Vážení rodiče,

vítáme Vás v zelené třídě. S některými se potkáváme dalším rokem a někteří z Vás s námi začínají poprvé. Těšíme se na všechny a věříme, že při vzájemné spolupráci si děti užijí spoustu pohodových dnů ve školce.

Jak to u nás funguje:

Školka se otvírá v 6:45 a cca do 7:30 jsme spojeni ve třídě dozorujícího pedagoga. Poté přecházíme do naší třídy a děti si vybírají hru dle jejich zájmu, záliby.

Příchod do školky je nejpozději v 8:30. Pozdější příchod není akceptován z důvodu narušování chodu třídy. Program začíná cca v 8:45. Doporučujeme příchod dříve než v 8:30.  Budete – li chodit na poslední chvíli, děti si nestačí s kamarády pohrát a nastartovat se tak správně na program.

Dopoledne:

zhruba do 10:00 máme dopolední program, aktuální plány najdete vždy na nástěnce naší třídy. Poté odcházíme ven na malou zahradu.

Každý čtvrtek nás bude čekat výprava. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obutí do lesa, použití repelentu necháme na vašem uvážení. (První dva týdny na výpravu nejdeme.)

Tělocvik máme v úterý, opět prosím myslete na vhodné oblečení na sport (ne řetízky, ne sukně, šaty).

Vyzvedávání po obědě je v naší třídě do 12:15, poté již děti odpočívají.

Odpoledne:

Svačina je mezi 14:30 -14:45 a poté odcházíme ven. Cca od 15:00 nás najdete na velké zahradě. Vyzvednutí dítěte hlaste paní učitelce, při odchodu ze zahrady. Prosím, dohlídněte na úklid hrníčku dítěte. V případě špatného počasí jsme do 15:30 ve svých třídách, poté v tělocvičně a v oranžové třídě.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K REŽIMU DNE:

 

 • Omlouvání dětí do 7:45  SMS 776327585

 

 • Příchod do 8:30 (lépe dříve)

 

 • Obutí - pevné (ne černá podrážka, ne pantofle)

 

 • Dlouhé vlasy, prosím sepínejte, česejte (překáží při práci)

 

 • Út - tělocvik (vhodné oblečení – holčičky ne sukně, šaty, šperky)

 

 • Čt - výpravy do lesa – nutná pevná obuv, vhodné oblečení do lesa

 

 • Odpočívání: pyžamko

 

 • Důležité informace najdete na webu školky a hlavní nástěnce. Aktuální informace o naší třídě jsou ve složce Zelená třída a na naší nástěnce.

 

S dotazy se obracejte na nás nejlépe ráno do 8:00 či při vyzvedávání dětí.

Vaše třídní učitelky Adéla a Alice

Joomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template