D  =  dovednosti
O  =  obyčeje
U  =  umění
B  =  bavit se
R  =  radost
A  =  akce
V  =  věda
K  =  kamarádství
A  =  aktivity          .

PDFTiskEmail

seznam článků
ZELENÁ TŘÍDA
Strana 2
Všechny strany

 

ZAČÍNÁME SPOLU

V ZELENÉ TŘÍDĚ VÁS VÍTAJÍ :

učitelka: Ing. Alice Petříčková

učitelka: Adéla Čákorová

Školní rok 2019/2020

 

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST – OBLEČENÍ

Zahradní slavnost se nám blíží a máme na vás prosbu, aby děti měly oblečení:

HOLKY – růžová nebo červená trička (šaty)

KLUCI – bílá nebo modrá trička

 

Děkujeme.

 


 

S INDIÁNY JE NÁM HEJ II

V pondělí jsme společnými silami vytvořili indiánský totem. Jak se vám líbí? Každé dítě si vytvořilo jednu krabičku, podle toho, jak chtělo, poté jsme slepili dohromady a vzniklo nádherné dílo. I přes komplikace stojí a můžete ho vidět v šatně. V úterý jsme využili hezkého počasí a cvičili s básničkou indiánská holka a indiánský kluk. Lovili jsme bizona. Ve středu jsme pracovali na výrobě luku a šípu, malovali veselé indiány z našich ručiček a hledali stejné indiánské stíny.Indiánská písnička Ho Ho Ho Watanay byla až ve čtvrtek. Zjistili jsme, co znamená ukolébavka a zpívali jsme jí komu? No uvidíte na zahradní slavnosti. Děti to moc bavilo a myslím si, že i tento styl hudby již dokáží pochopit. V pátek jsme našli dobrodružství v cukrárně. Zašli jsme si na zmrzlinu. Děti si mohly vybrat, jakou zmrzlinku chtějí, a překvapilo nás, že vítězila vanilková zmrzlinka.
 

VÝPRAVA K ŠEMBEŘE

Ve čtvrtek 25.6. se vydáme hledat vodu.

Půjdeme k říčce Šembeře.

s sebou: batůžek s pitím 0,5 l a sušenkou

Návrat: kolem 13 hod

  

ZAHRADNÍ SLAVNOST

ZELENÉ TŘÍDY

V úterý 30. června pořádáme „Třídní zahradní slavnost“.

Začátek je v 16.30.

Na programu je opékání špekáčků, povídání, zpívání…

Na jednu rodinu jsou připraveny dva špekáčky.

Vzhledem k malému počtu zájemců se přespávání ruší.

Předpokládaný konec je v 19.30

Budeme rádi, pokud přinesete něco dobrého, buchtu, ovoce, zeleninu...

Děkujeme

Alice a Adélka

 


S INDIÁNY JE NÁM HEJ I.

Ahoj tady indiáni bydlíme v obydlí, které se jmenuje Teepee. Jak takové teepee vypadá, máte možnost vidět na nástěnce. Dětem se moc povedly. Korále náčelníka kmene si některé děti navlékly a odnesli rovnou domů. Nebylo jednoduché navléknout kolínko na provázek, protože jak jsme zjistili, velká kolínka se již snad ani nevyrábí (chyba paní učitelky), ale i tak se s tím děti velice dobře poprali. V úterý jsme zahájili den focením celé třídy a jak jinak než v přírodě. Zkoušeli jsme spoustu různých úsměvů před zrcadlem a „tajně“ trénovali na zahradní slavnost. Středeční centra byla v duchu náčelnických čelenek, malování obrazů na stěny i jsme zkoušeli pracovat na hledání písmenek. Jako indiáni jsme se vydali hledat indiánské teepee a šli po stopách divokých koní-mustangů a jak to dopadlo? Většině dětí zůstala indiánská znamení od náčelníka ještě do dalšího dne. Za bizony, mamuty a jejich lovení a vaření jsme se podívali v pátek. Již víme, jak se připravuje indiánské jídlo a příští týden poznáme něco více z jejich kultury.


  

HRÁTKY S PIRÁTY

Po návratu do školky jsme se konečně znovu sešli v zelné třídě se svými kamarády. Nebylo to pro nás jednoduché, měření teploty, při příchodu si umýt ruce, jiný systém obědů, další změny i věci, které jsme zapomněli přes dlouhé nečekané přerušení provozu. Pondělí pro nás bylo na rozkoukání a tak jsme si zazpívali písničky, které už známe a přidali písničku o pirátovi. V úterý jsme již tolik nezmatkovali a režim, který ve školce máme, jsme si připomněli. Bylo krásné počasí a tak jsme toho využili a TV probíhalo na zahradě. Kutáleli jsme sudy s rumem (míče), což byla pro děti velká zábava. Nasmáli jsme se, až nás bříško bolelo. Pirátská vlajka odstrašila jen některé děti, ale ostatní se do toho vrhli skoro po hlavě. Papoušek na rameni nesmí chybět žádnému pirátu a tak i ten byl vytvořen z barevného papíru a krepáku.

Čtvrteční výlet

Výlet probíhal v duchu pirátů. Nasedli jsme do pirátské lodi a dopluli až na místo, kde piráti nasbírají zásoby a poznají novou kulturu. Počasí nám přálo a tak jsme nepotřebovali žádné bundy ani mikiny. Jako piráti jsme viděli spoustu živočichů – býky, kozy (A že jich bylo a takových druhů.), velbloudy, krávy, nutrie, koně atd. Když jsme došli do nejvyššího bodu na ostrově, dostali jsme velký hlad a tak jsme se posilnili obědem ze školky. Máme ve třídě velké jedlíky, takže i po snědení obědu jsme stále měli hlad. Pluli jsme dál, až jsme zakotvili na ostrově, kde se jen skáče a skáče (Děti takové trampolíně říkají -  pudink).  Piráti, byli trochu unavení a tak samozřejmě zapomněli, kam schovali loď. Našim cílem bylo najít ji a také jsme se cestou dozvěděli, že v lodi bude psaní a poklad.  Pokladem bylo myšleno lízátko a medvídci a v psaní nás uvítal sám kapitán lodi a všem pirátům koupil nanuk. Cestou k naší lodi, která nás doveze do školky, se nám ukázaly lamy, ale klokani se stále schovávali ve svém úkrytu a ne a ne vylézt. Na kopci jsme si dali „sváču“ a pohráli si na traktůrkách a pískovišti. Při plavbě do školky, nám spoustu pirátů usnulo a tak se v lodi ozývalo jen chrápaní a pobrukování.

V pátek jsme si vytvořili pásku přes oko, pirátský šátek i poklad pro další piráty. Moc jsme si celý týden užili a myslíme si, že už ten nový systém zvládáme na jedničku.
 

ZAHRADNÍ SLAVNOST ZELENÉ TŘÍDY

V úterý 30. června pořádáme „Třídní zahradní slavnost“.

Začátek je v 16.30.

Na programu je opékání špekáčků, povídání, zpívání…

Je také možnost postavit si na školkové zahradě vlastní stany a přespat do rána. Děti mohou přespávat pouze s rodiči..

Prosíme, kdo má zájem, nejpozději do 5. června se napište do tabulky na nástěnce zelené třídy.

Při malém počtu zájemců se přespávání ruší a akce je pouze odpolední


SKALKA
Zjistilii jsme, že naše skalka má pár much. Pokud chcete a máte doma rostlinky vhodné do skalky, můžete se vydat do školky a květiny zasadit do třídní skalky . Vstup je možný brankou na velké zahradě. Pokud budete chtít, můžete se s květinou vyfotografovat a vložit vaší fotografií pod příspěvek na facebookových stránkách do komentářů. Těšíme se na nové květinářské přírůstky.

 

POVOLÁNÍ II.

Týden nám začal, jak jinak než s písničkou. Rozdivočili jsme se v tělocvičně na písničku o pekaři. Děti se jí naučili strašně rychle. Hrály jsme na různé hudební nástroje a naučili se k ní taneček.  Představili jsme si, co jaký nástroj umí a povídali o tom, co peče takový pekař a co mají oni nejraději.  V tělocvičně jsme sportovali, váleli sudy, i jsme tahali těsto i jsme si zahráli hru na kominíka. Ve středu přišlo do školky divadélko Kůzle. Děti neseděly, nebojte se. V našem divadélku děti tancují, skáčou a jsou průvodci celého příběhu. I paní učitelky měly velkou radost z toho, jak děti divadélko na děti působilo. Ve čtvrtek jsme se podívali do lesa. Hledali jsme stromy, které popadaly větrem a vytvářeli jsme co nejvyšší kopu listí ve dvojicích s kamarádem. V pátek nás přivítal skřítek s paní doktorkou.  Kradl nám věci pod šátkem a my hádali, jaké doktorské nástroje zrovna vzal.  Děti se vžili do role paní doktorky v dramatice, kde ošetřovali plyšového kamaráda. Vytvořili si svůj doktorský kufřík, který byl náročný, ale zvládli jsme to.  Kufříky jsou nádherné a děti se na nich nadřeli, nezapomeňte je pochválit.  Lékovka (lahvička s léky) nebyla tak těžká, jak jsme si mysleli. Děti měly za chviličku hotovo. Nejtěžší pro nás bylo vystřihnout svojí lahvičku. Znovu opakujeme. Dětem, kterým stříhání moc nejde, prosíme, stříhejte doma, co to jde. Děti nemusí ihned vystřihovat nějaké tvary. Ať vystřihnou třeba proužky. Ukažte jim, jak si mají držet papír či si ho na stříhání natočit. To vaše děti nejvíce při práci brzdí a poté jsou smutní, že toho nestihli více. Barvení pilulek už pro nás byla hračka.

 


 

PRACUJE MÁMA, PRACUJE I TÁTA

17. – 28. února

Aneb jaké máme povolání?

Rádi byste přišli do ranního kruhu

a povídali dětem o svém povolání?

Pokud máte zájem, řekněte nám a domluvíme se,

který termín je pro vás nejvhodnější.

 


MASOPUSTNÍ KARNEVAL

ÚTERÝ 11.2.

V zelené třídě v rámci dopoledního programu bude probíhat karneval.

Děti mohou přijít v maskách již ráno.

Téma je volné.

Děkujeme Alice a Adéla

 


ESKYMÁCI NA SEVERU

Ledový týden zahájen písní o severu. S písničkou jsme si zahráli i na cajony . Poznávali severní pól a ukázali jsme si ho na globusu. Vydali jsme se do ledové země a další den následovalo protažení s ledovou krou a byla nám pěkná zima. Prosíme rodiče především holek, aby v úterý, kde máme tělocvik sukně či šaty nenosili.  Nechceme přeci, aby se stal nějaký úraz. Výjimkou je karneval, kde jsou děti v přestrojení, a nemáme v tělocvičně pohyby, u kterých by se mohl nějaký větší úraz stát. Ve středu jsme navštívili Eskymáky. Rybařili jsme i vytvářeli Eskymáka. Bylo nás ve třídě kvůli nemocem maličko a tak i výtvorů je méně. Musíme pochválit děti, které zvládly z modelíny vytvořit vločku. Není to jednoduché ani podle vzoru. Ve čtvrtek jsme neměli výpravu. Kvůli nepříznivému počasí (není sníh), jsme budovaly eskymácké iglú v tělocvičně z ledových barevných kostek a z cihliček jsme vytvořili obrovskou loď na chytání ryb. Venku jsme vrbový domeček obalili prostěradly a schovali se před silným větrem také do iglú, ve kterém nám zima nebyla. Jak vypadali Eskymáci, si můžete prohlédnout na dveřích, kde jsme každého Eskymáka zaznamenali fotografií. V pátek jsme poznávali živočichy ledové země. LEDNÍ MEDVĚD SE NÁM UKÁZAL V KAŽDÉM OBRÁZKU, COŽ PRO NÁS ZNAMENÁ, ŽE I NEJMENŠÍ DĚTI TECHNIKU TUPOVÁNÍ ZVLÁDNOU BEZ POMOCI DOSPĚLÉHO.  Jenže jak jednoduché pro nás bylo centrum ateliér, bylo pro nás těžké centrum manipulační činnosti, kde jsme vytvářeli mrože. Jen některé děti zvládají vystřihnout kolečko. Rodiče, pomozte svým dětem a stříhejte doma, co to jde a v každé volné chvíli, pomůže jim to v následujícím půlroce.


 

SPORTUJEME V ZIMĚ II.

Týden jsme začali bobováním a sáňkováním. Jak jezdí závodníci na sáních a na bobech? Zjistili jsme, že bobisti v bobu sedí a tak jsme si boby vytvořili.  Sáňkařskou dráhu máme i se sáněmi namalované na nástěnce. Snažíme se kreslit podle vzoru. Někomu to jde lépe někomu hůře, musíme trénovat. V úterý jsme si vytvořili běžeckou dráhu pro běžkaře a skokanskou dráhu pro skokany. Dětem šlo úplně všechno. Jme šikovní, a když posloucháme, zvládneme jakékoliv instrukce. Osahali jsme si overbalové míče, které jsme dostali od Ježíška. Středeční školkové bruslení bylo pro nás velkou zábavou. Vyrobili jsme si kluziště, puky, a technikou bičování jsme malovali obrázek. Někteří si odnesli kousek své malby domů ve vlasech i na tričku, ale myslíme si, že tato technika byla pro děti velice zábavná. Ve čtvrtek jsme v lese stavěli různé dráhy a skokanské můstky z přírodnin.  Také jsme zjistili, že delší výprava již nám nedělá takové problémy, jako dříve. V pátek se nám opravdu povedl poslech o hokejistech.  Dozvěděli jsme se, že hokejisti mají spoustu pravidel, které musí dodržovat a co všechno potřebují za vybavení.

Moc děkujeme rodičům, kteří do školky přinášejí špunty i krabičky od sýrů. Moc děkujeme.

  

SPORTUJEME V ZIMĚ I.

Počasí nám venku sice nepřeje, ale my jsme zahájili ve školce zimní olympiádu, snažíme se, abychom poznali co nejvíce zimních disciplín. Protože lyže jsou jedním z nejoblíbenějších zimních sportů, podívali jsme se, kdo na lyžích může jezdit s písničkou Medvěd na lyžích. Děti se jí velice rychle naučili a taky jsme si k ní zvládli zahrát na kachony. Byla to velká zábava poslouchat zvuk, který z kachonů vychází, když hrajeme za sebou nebo jednotlivě. V úterý nám přálo počasí v tělocvičně, na lyžích jsme jezdili, bobovali na lavičkách, na kladině brusli. Prostě vše, co se v takové zimě může dělat. My jsme se zapomněli obléknout před zimními sporty. Napravili jsme to ve středu, kdy jsme se dozvěděli, co všechno musíme mít na sobě. Víme, že prstové rukavice chtějí ještě velký trénink, než nám půjdou nasadit bez pomoci dospělého. Překvapilo nás, že prsty na rukou mají svá jména. Některé děti věděli, některé koukali s pusou do kořán. Budeme to trénovat a určitě nám brzy jejich jména půjdou. Na výpravě jsme se skupinkou kamarádů podle naší fantazie, zvládli postavit originální lyže, na kterých jsme se svezli a nezapomněli jsme ani na hůlky. V pátek jsme se vrhli po hlavě ze skokanského můstku, vyráběli jsme svah i lyžaře. Výrobky můžete vidět v šatně na okně a ten pohled rozhodně stojí za to. Děti jsou moc šikovné.  Skládání obrázků ze 4 dílků je pro většinu dětí hračka, ale potrápila nás v ateliéru těžká technika frotáž, kde jsme měli malovat voskovkou na-plocho. Víme, že tato technika není jednoduchá, zařadili jsme jí do programu, aby si děti vyzkoušeli i něco nového a viděli jsme jejich pokroky.KULATÉ KRABIČKY OD SÝRŮ - chystáme se tvořit z kulatých krabiček, máte-li , prosím, přineste do školky. Budeme také rádi za špunty od vína. Smile Děkujeme.

 

  

POVÁNOČNÍ ČAS

Týden po prázdninách jsme s dětmi zahájili přivítáním nového roku. Povídali jsme si o ohňostroji a vytvořili si ho v ateliéru. Rachejtle se nám celkem povedly a zjistili jsme, že už toho opravdu hodně zvládneme bez paní učitelek.  Jediné, co nám stále dělá velký problém je stříhání. Prosíme rodiče, abyste alespoň 1 za týden s dětmi stříhali i doma, proužky, kolečka. V dalších centrech se budou často tyto úkoly objevovat. Také se v dalším pololetí více zaměříme na grafomotoriku spojenou se správným úchopem tužky/pastelky. Je to důležité, protože se správně zafixovaným úchopem máme větší možnost uvolňovat zápěstí i ruku. Dalším dnem jsme se zastavili na chvíli v čase Vánoc a pomáhali jsme Ježíškovi s dárečky. Protáhli jsme svá těla po dlouhém odpočinku na překážkové dráze a zahráli si hru Barevné dárečky. Měly jsme velkou radost, že nám hra již nedělala žádné problémy. Tři králové přišli do školky ve středu. Již je umíme pojmenovat, víme, jak a proč k nám do školky přišli. Výtvory dětí si můžete prohlédnout v šatně. Myslíme si, že koruna, kterou si skoro všechny děti již dokázaly vystřihnout, se jim náramně povedla a tři králové? Největší radost děti měly, když mohli lepit černocha. Na toho opravdu nikdo nezapomněl. Netypické a netradiční věci děti zaujmou, to k tomu velkému světu, který je čeká za branami školky, nejvíc. Tří královská výprava byla sice jen s návštěvou jedné rodiny, ale náramně jsme si jí užili. Děti dostaly ovoce na cestu a nezapomněli jsme ani na nápis K+M+B 2020. Moc děkujeme za přijetí a doufáme, že se příště podíváme i k někomu dalšímu. Cestu tří králů jsme si zahrály v pátek , šli jsme za betlémským světlem  nesli jsme dary Ježíškovi a zpívali písničku.

 


 

 

Hračky ve školce

Vážení rodiče,

Od 7.1.2020 by si vaše děti neměly nosit do školky žádné hračky. Již jsme se zadaptovali, a proto si myslíme, že nejsou potřeba, pokud to nebude nezbytně nutné. Do školky mají povoleno si přinést knížku nebo pohádku na CD, dle jejich výběru na četbu při odpočívání.

Děkujeme Adéla a Alice

 


 

Ve čtvrtek 9.1.2020 se chystáme na tříkrálový pochod Doubravčicemi.

Pokud máte zájem, abychom vás navštívili, napište se, prosím, do tabulky na nástěnce zelené třídy.

 


 

Ježíšek za dveřmi ťuká

Ve středu za námi do školky přijelo divadýlko "Kůzle"s představením "Cesta do Betléma." Divadlo jsme si užívali, zpívali, dupali, tleskali, Dozvěděli jsme se co je to Betlém, kam nás zavede betlémská hvězda. A že Ježíšek nenosí jen dárky, ale hlavně nám přinesl lásku, naději a víru.

Ve středu se naše zahrada zahalila jinovatkou a děti zkoušeli, co se s ní dá dělat. zjistili jsme,že nejde utřít hadrem, že se dá do ní malovat a ještě jedno překvapení, zmrznul nám písek a museli jsem ho nejdřív rozhrabat.

Zpívali jsem si koledy a nějak se nám to poletlo a někteří zpívali "půjdem spolu do Batmena". vysvětlili jsem si, jak to doopravdy je.

Celý týden jsme pilně nacvičovali představení pro rodiče. jen nás trápí pořád nemoci,tak když už se to někdo naučil, zase ho přepadl kašel a přišly zase uzdravené děti. Ale přese všechny trable se nás těšíme a písničky a básničky umíme.


 


 

VÁNOČNÍ BESÍDKA ZELENÉ TŘÍDY

KDY: V ÚTERÝ 17.12. v 16.30

KDE: V TĚLOCVIČNĚ A POTÉ VE TŘÍDĚ

KONEC: přibližně v 18:00

 

Milí rodiče,

srdečně vás zveme na vánoční besídku, kterou si pro vás děti připravily jako poděkování za vaši lásku a péči.

Co nás čeká: Představení začíná v 16:30 v tělocvičně. Připravili jsme si pro vás krátké pásmo říkadel a písniček, které nás v průběhu roku provázely.

Možná se stane, že někoho přepadne touha být u maminky a vůbec vystupovat nebude. Nebo v průběhu představení odejde a bude chtít sedět na klíně. Je to v pořádku. Nebuďte z toho smutní a děti nenuťte. Děti jsou ve věku, kdy i pozorování je pro ně velkým přínosem. Program je připraven tak, aby nevadilo, když někdo z dětí bude u rodičů nebo bude nemocný.

Po představení přejdeme do zelené třídy, kde bude chvíle na posezení a povídání. Děti mohou ukázat třídu vám i svým sourozencům a chvilku si v ní pohrát.

Kdy přijít, když přicházíte s dítětem až na besídku? Děti přiveďte nejpozději v 16.00.

Co připravit: na představení dejte dětem slavnostnější oblečení. Dětem, které jdou po spaní, připravte oblečení ráno do tašky.

Přinést můžete cukroví, ovoce, drobné slané kousky... Budeme rádi, když nám pomůžete vytvořit příjemnou atmosféru. Dobroty přineste nejlépe ráno v den besídky, případně před besídkou. Děkujeme Smile

Na setkání se těší Alice a Adélka


 

NEŽ  ZAČNOU VÁNOČNÍ PRÁZDNINY

do  20.12. je třeba:

odnést  domů:

 • vše ze šatny (bačkory, holinky, všechno oblečení)
 • kartáček na zuby a pastu
 • pyžamo

projděte také bednu ztráty a nálezy

 


 

 

MIKULÁŠ PŘIJDE I K NÁM

První advent přinesl do školky hřejivou příjemnou atmosféru. Vyprávěli jsme si o čase adventu, jaký význam mají svíčky na adventním věnci. Dokonce ho někteří zvládli postavit, což budete vědět, jakmile budou fotky z prosince na webových stránkách, tj. na konci měsíce. Ozdobili jsme si náš jedinečný vánoční stromeček svými výtvory a ježíšek nám nechává zprávy v adventním kalendáři. V úterý jsme poznali, co je to spirála a zahráli si v družstvech míčové hry. Ve středu jsme naladili atmosféru Mikuláše a čertů. Vyráběli jsme Mikuláše a Mikulášskou čepici jsme malovali vodovými barvami. Ve čtvrtek nás navštívil Mikuláš. Zazpívali jsme mu a odříkali mikulášskou básničku. Za odměnu jsme dostali balíčky, ve kterých jsme našli spoustu zajímavých věcí, jako je brambora. K čemu asi slouží? Moc dětí nevědělo a tak jsme si o významu říkali společně. V pátek jsme si zopakovali písničky a básničky na besídku a zjistili jsme, že by byla velká škoda, kdyby o besídku přišli nebo nepřišli. Zvažte prosím, aby děti příští týden chodili a na besídku přišli. Těší se, až Vám ukážou, co umí. Přejeme krásnou druhou adventní neděli.


 

PŘÍPRAVA NA JARMARK I. A II.

Dva týdny dlouhých příprav. Připravovali jsme pro Vás vystoupení na rozsvěcení vánočního stromečku, které se konalo v sobotu. S ním byl také spojený jarmark, na kterém jste si mohli koupit výrobky vašich dětí.

Rozsvícení vánočního stromečku: Dětem jsme děkovali a i touto cestou prosíme Vás o velké pochvaly vašim dětem. Moc jim to pomůže v následujících letech. Je potřeba s dětmi o těchto věcech mluvit, proč plakali, nebo jaké pocity zažívaly.  Jestli se radovali, když přišel velký potlesk, myslíme si, že se dozvíte od vašich dětí zajímavé informace tak, jako jsme se dozvěděli v reflektivním kroužku i my. I s malými nedokonalostmi se nám to opravdu povedlo. Nejsme tak dobří jako velké děti, ale nebojte se, také budeme tak moc šikovní jako oni. Nám tenhle výkon zatím stačí a šťastné tváře, které jsme viděli pod podiem, nám zahřáli srdíčka.

Jarmark: Opravdu jsme tvrdě dřeli, lepili, kreslili, malovali, sestavovali. Vaše děti se činily, chtěly udělat radost Vám a chtěly si koupit za vybrané penízky, to, na čem jsme se shodly, že bychom do třídy a ven chtěly. Děti tím poznaly, jak funguje trh produktů a jak těžké je vše připravit, aby se výrobky líbili a prodali. Proto jsme zvolili prodej jednotlivých balíčku se všemi výrobky jednoho dítěte, abyste měli možnost si je koupit.  Myslíme si, že výrobky Vám dělají doma velkou radost a můžete s nimi podarovat i ostatní z rodiny. Na jarmark nám také upekli dvě maminky, za které jim patří velké díky. I jejich buchty a muffiny jsme skoro všechny prodali a tak nám do kasičky přibyli penízky i takto. Moc Vám děkujeme.  Na jarmarku jsme utržili 2 300kč.  Dva balíčky ještě čekají na vyzvednutí rodičů v zelené třídě. Za ně jsme do školky koupili DĚTSKÝ ZVÍŘÁTKOVÝ KROKET na zahradu a další díly do stavebnice MAGFORMERS, ze které nás bavilo stavět, ale dílků bylo malinko.   Z to všechno děkujeme Vám rodičům i dětem, že zvládly balíčky vůbec vytvořit.

  

Zimní spáči a svatý Martin

V pondělí k nám do třídy přišla paní Pačesová, která vede v  naší školce chovatelský kroužek. Přinesla s sebou želvičku a malého "ježečka" bodlína. Dozvěděli jsme se, kde zvířátka žijí, čím je můžeme krmit, jak je můžeme chovat v zajetí. Mohli jsme si zvířátka pochovat a moc se nám to líbilo. Pozorovali jsme čerstvě probuzenou samičku bodlína, která se před pár dny probudila ze spánku. V druhé polovině týdne jsme si poslechli příběh o svatém Martinovi. Povídali jsme si o tom, kdy jsme se  s někým rozdělili. Měli jsme štěstí,  že přes noc napadl sníh a nám se lépe chápalo, proč se říká, že Martin přijel na bílém koni. V centrech jsme si vyzkoušeli kouzlení se zmizíkem, procvičili jsme si stříhání - dělili jsme napůl. Některým z nás se stříhání docela dařilo, ale někomu se moc nevedlo a máme ještě hodně práce před sebou. Na zahradě nás čekalo překvapení v podobě čokoládových podkov. Odolali jsme pokušení sníst sami celou podkovu a všichni jsme se rozdělili.

 


 

VÍTR OTRHAL STROMY DOKOLA

Tento týden nám i počasí ukázalo všechny svoje silné a slabé stránky. Tak jsme se na něj v pondělí připravili. Vyrobili jsme si podzimní pláštěnku, obuli holiny a ještě jsme si vzali deštník, na který jsme dělali jednoduché kapičky.  Také jsme pozorovali, jaké kapičky z nebe padají. Padají velké a i úplně malinkaté. Někomu to šlo lépe, někomu hůře, ale nakonec jsme vše zvládli.  V úterý jsme se podívali za žížalou a žabkou v tělocvičně. Snažili jsme se natáhnout žížalu, co nejvíce, abychom z ní mohli udělat domek k naší hře. Barevné domečky podle instrukcí nám moc nešly. Barvy musíme trénovat a to je pro nás velký úkol. Trénovat, trénovat, trénovat. Středeční den jsme pozorovali, co všechno na podzim padá ze stromů. Zjistili jsme, že padají převážně listy, ale i třeba šišky.  Vytvořili jsme listy z ořezaných tužek, poznali, jak se drobí suché listy i si nazdobili šišku v ateliéru. Výprava nás potěšila. Paní učitelky nás nechali rozhazovat listí nad sebe i házet šišky na terč (na strom).

Odpolední čtvrteční dílničky se moc povedly. Děkujeme za velkou účast, doufáme, že i vám se dílničky líbili. Podle vašeho „zapálení“ si myslíme, že ano, ostatně to poznáte i vy na fotkách, které se objeví na ms-doubravka.rajce.idnes.cz , jako se objevují fotografie vašich dětí za každý měsíc v mateřské školce. Heslo na web najdete na hlavní nástěnce MŠ.

V pátek jsme se podívali za novou písničkou „Vítr otrhal stromy dokola“, které je určená k našemu tématu měsíce, zahráli jsme si jí, zazpívali a něco málo ještě dopověděli o podzimu. Poznávali jsme hudební nástroje, na které nám hraje i paní učitelka. 

BU, BU, BU, STRAŠIDLA JSOU TU

Pozor dýně! Křičeli jsme na tělocviku. Na hudbu jsme tancovali se stuhou a zkoušeli, co naše ruce se stuhou umí. Na začátku nás hrozně mrzelo, že nám to se stuhou nešlo, ale na konci jsme nádherně ze svojí stuhy vytvořili velkou dýni. Protáhli své tělo a procvičily břišní svaly jízdou na kole a sesedání z něj. Ve středu jsme poznávaly různé druhy dýní. Žluté, oranžové. Úkoly, které jsme měli, se nám malinko smíchaly v hlavičkách a nevěděli jsme, co ve kterém centru dělat. Naštěstí jsme i s velkou dopomocí paní učitelek dodělaly skoro všechny rozdělané úkoly, které jsme si vybrali. Když jsme šli ven na zahradu, zjistili paní učitelky, že skoro všechny děti mají prstové rukavice. Prosíme rodiče, aby pamatovaly také na paní učitelky je nás ve třídě 20 a každému oblékat prstové rukavice pokud to neumíme, nestíhají a my se poté v hale potíme, než všem kamarádům paní učitelky rukavice nasadí. Chtěly bychom Vás tímto požádat, abyste koupili palcové rukavice nebo naučili své dítko alespoň jednu rukavici obléknout. Zdržuje nás to od pobytu na zahradě, což si myslíme, že je velká škoda.

Strašáci, kostlivci, dýně i čarodějky a čarodějové se vydali na strašidelnou výpravu. Na výpravě jsme vyháněly strašidla naší písničkou O malém strašidýlku z domečků našich maminek a tatínků. Moc nás výprava bavila a užívali jsme si jí. Všechny děti své kostýmy měly na sobě, i když někteří rodiče říkali, že je chtít nejspíše nebudou. Byli jsme rádi, že pro některé děti, které kostým neměly, jsme dostali na půjčení kostým od jiných rodičů, protože jim bylo smutno. Takovéto akce jsou vždy vypsané na webu i na naší nástěnce. Děkujeme za koledu a milé přivítání paní Červenkové, Panu Seidlovi a paní Novotné.

Dušičky, svátek, který by nám měl blíž. Děti víte, co je svíčka?  Děti koukaly a většina nevěděla. Zjišťovali jsme, co umí naše baterka, jak pracuje a jak to vypadá, když jí prosvítíme barevnou trubkou. Moc nás to bavilo, jen na zahradě děti byly trochu zmrzlé. Vyhodnocujte prosím, jaké oblečení mají mít děti na sobě, nechceme přece, aby byly nemocné.


BATERKY S SEBOU - pátek 1.11.
Prosíme, dejte dětem baterku. Budeme si hrát se světlem. Děkujeme.

 


 

PODZIMNÍ DÍLNY "VĚTRNÉ HRÁTKY"

ČTVRTEK 7. 11. 2019 v době 15.15 - 16.30

Milí rodiče,

srdečně vás zveme do školky na podzimní dílny.

 • Od 15:15 si můžete své dítě (děti) vyzvednout na zahradě.
 • Dílničky jsou otevřené v ZELENÉ TŘÍDĚ.
 • V 16:30 se dílny zavírají, děti budou moc rády, když si příchod do školky naplánujete tak, abyste alespoň některé aktivity společně stihli.

 
ZA CHAlUPOU NA POLI II.

Druhý týden na poli nám zakončil OREGONY. Moc vám všem děkujeme, jsme rádi, že víme o vašich dětech víc. Zjistili jsme, že se celkově musíme zaměřit na držení tužky, tedy fixovat správný úchop a také na stříhání. Doufáme, že nás podpoříte a budete nám vyprávět veselé historky o nastříhaných záclonách a podobně. I to je pro děti důležité, i když jako rodiče, to samozřejmě neradi vidíme. Byly bychom rády, kdyby rodiče, kteří budou mít nějaký osobní problém, které jim vykládá jejich dítko, přišlo nejdříve za námi. Děti často zveličují určitou situaci a my s nimi problémové situace řešíme již ve třídě. Kontaktujte prosím nejdříve nás, než situaci budete řešit s rodičem toho dítěte, se kterým mělo vaše dítě nějaký problém.

Jak se měly vaše děti? Vyráběly panáčky z kukuřice. Ti nám zdobí vchod do školky a také vyráběly autíčka, která máme venku na parapetech. Pracovat s přírodninou, jako je kukuřice, pro ně byla nová zkušenost. Nechápali například, že je kukuřice tak tvrdá, když jí v jídle mají měkkou. Vysvětlovali jsme si kdo kukuřici jí, a i jak se sklízí na poli. V úterý nás nejvíce bavilo strouhat uvařené brambory a poté si jí sníst. To byste nevěřili, jak najednou děti „baštili“. Ve středu nás čekala výprava, na které nám nepršelo, a byly jsme za to vděční. Šli jsme se odívat, jak vypadá ozim a co to vlastně je. Ve čtvrtek jsme měly tělocvik, a jak nám minulý týden překážková dráha nešla, musím děti až přechválit. Byly výtečné. Na hudební výchově jsme se naučili novou píseň o bramborách a procvičili hru na ozvučná dřívka.

 


 

STRAŠIDELNÝ PRŮVOD

Ve čtvrtek 31.10. dopoledne jdeme s dětmi Doubravčicemi v halloweenských maskách.

Pokud máte zájem. abychom vás navštívili, napište se do tabulky na nástěnce zelené třídy.

Prosíme, nezapomeňte dát dětem jednoduchou masku, kterou lze obléci přes bundu. Děkujeme.


 

Dýně velká i dýně okrasné

Vyrostly vám dýně na zahradě a můžete nám nějakou přinést?

Nejlépe v posledním říjnovém týdnu.

Děkujeme


 

Příští týden jdeme na výpravu ve středu 23.10.2019


 

ZA CHALUPU NA POLI I.

Kam jsme se vydali minulý týden? No přece na pole. V pondělí, jsme si v centrech ukázaly, co všechno na poli může být. V knížkách jsme našli a nakreslili myšku. V ateliéru jsme vyzkoušeli novou techniku roztírání. Ta nás sice bavila, ale moc nám nešla.  V matematických představách jsme nalepili traktor podle čísel a podobně. Děti byly nadšené a s chutí se i do obtížných úkolů pustili. Obrázky nejsou na nástěnce v šatně. Jsou na nástěnce ve třídě, kam se podíváte o podzimních dílničkách a obrázky si tam budete moci prohlédnout. V úterý jsme se podívali za slunečnicí. Myslím si, že jste si samy udělali obrázek o tom, jak jsou Vaše děti šikovné, protože obrázky se jim opravdu povedly. Zjistili jsme, komu dáváme slunečnicová semínka po odkvětu, i co se z ní vyrábí. Ve středu jsme byly na VÝPRAVĚ! Prosíme rodiče, dávejte pozor! Na nástěnce vždy visí, jaký máme program, občas jsou různé změny.  Na výpravu by měly být děti připravené za každého počasí. Ano možná Vám to přijde jako bláhový nápad, ale chodíme za každého počasí, pokud není „slejvák“ nebo kroupy.  Na výpravu by děti měly mít nepromokavé oblečení. BOTY POZOR! Na výpravu nesmíme v holinách, děti by měly mít nepromokavé boty. Je to kvůli tomu, že dětem v holinách klouže chodidlo a nemají pak dostatečně zpevněnou nohu na terén v přírodě. Dávejte na to prosím pozor a zvažujte, jaké boty by mělo Vaše dítě mít. Ve čtvrtek tělocvik s myškou se moc nepovedl. Vaše děti byly roztěkané a tak jsme vůbec nestihli, co jsme chtěli.  V pátek jsme tahali řepu, a koho hrálo zrovna vaše dítě? Zeptejte se jich. 

Příští týden jdeme na výpravu ve středu, tedy 16.10.

 


PADAJÍ NÁM V SADU JABLKA II

Druhý říjnový týden jsme se vypravili za chalupu sklízet oříšky a švestky. Malovali jsme oříškem na papír, což nás velice bavilo. Obrázky máme pověšené na nástěnce a jsme na ně pyšní.  Rádi Vám je ukážeme.  Ukázalo se, že práce s pinzetou je pro nás ještě těžká, ale naučíme se s ní, nebojte. Jsou to jen nové věci, které se rádi učíme, ale o trochu déle trvá se s tím žít. V úterý jsme v tělocvičně trénovaly skoky snožmo a skoky na jedné noze. Celkem jsme se nasmáli, protože takový skok snožmo vzad je pro nás velice těžký a pro dospělého je to jen banalita.  Také jsme si zkusili podbíhat pod velkým švihadlem a to byla ještě větší legrace. Neustále jsme byly chycení švihadlem. Zjistili jsme, jak taková švestka chutná i jak vypadá. Moc nám nešlo jí vytrhat a doufáme, že nám to příště půjde lépe.  Z důvodů zapomnětlivosti paní učitelky jsme neměli švestkový koláč, ale jablíčko-hruškový .  I tak nám koláč chutnal, především proto, že jsme si ho celý udělali samy jen  v troubě nám ho upekli paní kuchařky. Na výpravu jsme se vydali do lesa, kde jsme hledali různé oříšky pro veverčáka Pizizubku. V pátek jsme zpívali o jablíčkách, hrály na hudební nástroje a procvičovali naše jazýčky.

 


 

PADAJÍ NÁM V SADU JABLKA I.

Jak se nám tento týden pracovalo, a co nového víme o světě zahrádky? Například že jablka a hrušky rostou na stromě. S jablky jsme se setkali hned první den ve školce. Tiskali jsme s nimi, Vymodelovali jsme je a myslíme si, že se nám opravdu povedla. Uznejte sami, co vaše děti už zvládají. Nejsou tak malí, jak jsme si možná mysleli. Obrázky tisknutých jablíček zatím v šatně na nástěnce nejsou, nebojte se, až je dokreslíme, tam. V úterý jsme cvičili v tělocvičně s jablíčky (malými míčky) a zjistili jsme, že rovnováha nám zatím dělá problémy. To nevadí, řekli jsme si a hrály si dál, než půjdeme do školy, máme času na naučení dost. Dostali jsme se až k hruškám, umyli si je a snědli na zahradě. Kouzlení nám celkem šlo, ale na stříhání musíme zapracovat. Pokud můžete, prosíme Vás maminky, tatínky zkoušejte s dětmi doma stříhat nejprve rovné pruhy a až to půjde stříhat kolečka. My Vám za to budeme ve školce vytvářet spoustu krásných výtvorů. Ve čtvrtek jsme napočítali na výpravě osm jabloní a jen jednu hrušeň. Zjistili jsme, že by obec potřebovala další hrušně, ani na zahrádkách jich moc není a tady nám byla pěkná zima. Velký vítr nám ozvěnou nesl, že bychom měli mít rukavice a ejhle nikdo žádné neměl a tak jsme zahřívali své ruce pohybem. Vymrzlí jsme se vrátili do školky na příjemně teplou polévku.  Vážení rodiče vše je pro Vás nové, připomínáme, na výpravy většinou chodíme za jakéhokoliv počasí. Prosíme, zkontrolujte, dětem vždy ve čtvrtek, ať jsou teple oblečení. Raději jednu vrstvu na výpravě svlékneme, než když nemáme žádnou na obléknutí. V pátek jsme lepili různé ovoce, které sklízíme ze stromů na podzim a vyběhali se na velké zahradě.

 


 

ČAROVNÝ LES

Minulý týden jsme se podívali do lesa. Kam jsme se podívali no přece za jehličnatými stromy a listnatými. Malovali jsme vidličkou, což pro děti byla jedna velká neznámá. Stromy můžete vidět na nástěnce tak, jako další obrázky.Společně jsme vytvořili jehličnan, který nám zdobí síť ve třídě. Korunu listnatého stromu jsme barvili prstíkem a stromy jsme vytvořili z přírodnin. Naše usilovná práce na oblékání, začíná být vidět. Děti začínají pracovat v šatně sami a snaží se. Nechávejte převlékání na nich, i když odcházíte domu nebo jste doma. Pomůže jim to zrychlit a získat zručnost. Na zahradě řádíme, i když není úplně hezké počasí. Ať je vítr nebo prší, ven jdeme, nezapomínejte na to.  Ve čtvrtek jsme šli na výpravu hledali jsme strom Javor a také si ho odnesli  do školky a doufáme, že jste se dětí zeptali, co si nesou domu za list a jak se jmenuje, možná vám to řekli i sami. V pátek jsme se učili o stromu, který se jmenuje Dub a především jsme zhlédli pohádku „O Dubínkovi“, kde děti viděli, že Dubínek má místo trička úplně stejný list a proto se list jmenuje dub. Potom jsme takové stromy vytvářeli i fyzicky.

Další týdny již začínáme OREGON i s ostatními rodiči tedy rodiči, kteří jsou u nás prvním rokem. Prosíme, zapisujte se na nástěnku na vypsané termíny. Snažte se být rychlejší, než Vám někdo vyfoukne pro Vás nejlepší termín.

Také jsme v tomto týdnu měli třídní schůzky, na kterých jsme se toho spoustu dozvěděli.  Rodiče, kteří nebyli na třídních schůzkách, si mohou shrnutí třídních schůzek přečíst na hlavní nástěnce nebo na webových stránkách. Nezapomeňte podepsat na nástěnce porozumění školnímu řádu apod. Děkujeme.


Vážení rodiče,
rodičovské schůzky proběhnou v pondělí 23.9. v 17.30 hodin v zelené třídě.

Na rodičovské schůzky přijďte bez dětí. Pokud nebudete moci, omluvte se.
Informace si budete muset zjistit.

Těšíme se na vás
Adélka, Alice a Jana

1.-3.TÝDEN VE ŠKOLCE

Je to skoro 3 týdny, co vaše děti nastoupily do mateřské školky. Spoustu už toho umíme a nejen děti, ale i rodiče.

Rodiče se naučili, že jejich děti nejsou malé a příchod do školky je pro ně pouze nový a, rychle se v tomto prostředí zorientují, nejsou ze školky stresovaní. Naučili jste se, že vaše děti potřebují znát přesné jasné informace, podle kterých se jim vše lépe dělá. Zatím se nám nepodařilo sdělit všem rodičům, jak by měly být uspořádané věci v šatně, když vše visí v šatně.Pro zopakování:  Na věšáčku by mělo viset pouze oblečení na ten den a to – tepláky (kraťasy) na ven, mikina, bunda nebo obojí. Vše ostatní (náhradní věci) je na vrchní poličce, v prostřední poličce jsou pouze čepice, nákrčníky, šály a rukavice.  „Nepromoky“ mohou být pověšené v tašce na jednom z věšáčků.  Prosíme rodiče, aby vše každý den zkontrolovali, děti jsou zmatené, pokud něco nemohou najít.

Děti se naučili být určitý čas bez rodičů. Zjistili, jak vypadá práce v kolektivu a jak fungují pravidla v jiném než domácím prostředí. Vědí, že boty obouváme i zouváme v hale. Nikdy NE v šatně. V šatně máme tzv. „čistou zónu“ a boty si z haly odnášíme do botníku v ruce. Bačkory patří pod věšáčky nikdy ne do botníku. Víme, že pokud si nedojdeme pro jídlo, nepožádáme o pomoc, nemáme nic. V šatničkách nám již visí spoustu obrázků, které jsme opravdu dělali my samy a rádi se Vám pochlubíme, jen nám musíte připomenout, které jsou naše, abychom vám o nich mohli vyprávět. Známe pravidla ve školce, které nám zatím dělají problémy a tak je často porušujeme. Na zahradě řádíme a u stolu s jídlem děláme různé pošklebky na kamarády kolem sebe. Věříme, že se nám to povede zvládnout, aby nám Alice s Adélkou pravidla nemusela stále opakovat. Zatím nám dělají problémy oslovit kamarády, protože si nepamatujeme jejich jména. Budeme dělat vše pro to, abychom si je zapamatovali. ¨

Výpravy byly zatím dvě. První byla opravdu zvláštní a něčím velice zajímavá. Trvala hodinu, ale nedošli jsme skoro nikam, vláček nefungoval, děti v silnici. Tři kroky a neustálé opakování pravidel. Na druhé výpravě už jsme došli až k břízám u lesa. Tahle výprava se povedla, vagónky se nerozpojovali a jezdili při kraji. Mohli jsme si už dovolit jezdit i jako autíčka, startovat motory a sešlápnout pedály. Schválně zeptejte se dětí, jak vypadá takové nastartované autíčko.

  

Vítá vás ZELENÁ třída

Vážení rodiče,

vítáme Vás po prázdninách v zelené třídě. S některými se potkáme druhým rokem a někteří z Vás s námi začínají poprvé. Těšíme se na všechny a věříme, že při vzájemné spolupráci si děti užijí spousta pohodových dnů ve školce.

Jak to u nás funguje:

Školka se otvírá v 6:45 a cca do 7:30 jsme spojeni ve třídě dozorujícího pedagoga. Poté přecházíme do naší třídy a děti si vybírají hru dle jejich zájmu, záliby.

Příchod do školky je nejpozději v 8:30. Pozdější příchod není akceptován z důvodu narušování chodu třídy. Program začíná cca v 8:45. Doporučujeme příchod dříve než v 8:30. Budete – li chodit na poslední chvíli, děti si nestačí s kamarády pohrát a nastartovat se tak správně na program.

Dopoledne:

zhruba do 10:00 máme dopolední program, aktuální plány najdete vždy na nástěnce naší třídy. Poté odcházíme ven.

Každý čtvrtek nás bude čekat výprava. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obutí do lesa, použití repelentu necháme na vašem uvážení. (První týden na výpravu nejdeme.)

Tělocvik máme v úterý, opět prosím myslete na vhodné oblečení na sport

(ne řetízky, ne sukně, šaty).

Odpoledne:

Svačina je mezi 14:15 -14:45 a poté odcházíme ven. Cca od 15:00 nás najdete na zahradě. Vyzvednutí dítěte hlaste pí. učitelce, při odchodu ze zahrady prosím, dohlídněte na úklid hrníčku dítěte. V případě špatného počasí jsme do 15:30 ve svých třídách, poté v tělocvičně a v oranžové třídě.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K REŽIMU DNE:

 • Omlouvání dětí do 7:45  SMS 776327585
 • Příchod do 8:30 (lépe dříve)
 • Obutí - pevné (ne černá podrážka, ne pantofle)
 • Dlouhé vlasy, prosím sepínejte, česejte (překáží při práci)
 • Út - tělocvik (vhodné oblečení – holčičky ne sukně, šaty, šperky)
 • Ćt - výpravy do lesa – nutná pevná obuv, vhodné oblečení do lesa
 • Odpočívání: pyžamko
 • Důležité informace najdete na webu školky. Aktuální informace o naší třídě jsou ve složce Zelená třída a na naší nástěnce.

S dotazy se obracejte na nás nejlépe ráno do 8:00 či při vyzvedávání dětí.

Vaše třídní učitelky Adéla a AliceJoomla SEF URLs by Artio

webdesing: alena.k©2012
Joomla - all right reserved ©2012 MŠ Doubravčice

joomla template